Ve vesnici je gulášové klání už tradiční prázdninovou akcí.

„Lidé se těší a někteří se na soutěž i pečlivě a velmi zodpovědně připravují. Dokonce tak, že se za maďarským gulášem nejprve vydají do země jeho původu, aby si obhlídli správné chutě a koření. Loni tady dokonce byla jedna parta, která avizovala, že se za zkušenostmi a kořením vydá až do Mexika," vysvětluje a vzpomíná na loňský ročník místostarosta Velkého Týnce Stanislav Denk.

Sobotní program odstartuje v 11 hodin, kdy se začne vařit.

„Je to akce, která je veselá a příjemná, každý se ale snaží zvítězit. Týmy se navzájem hecují a mezitím vším se pohybují návštěvníci, kteří rádi ochutnají. Kuchaři jim za symbolickou cenu prodají ochutnávky," pokračuje místostarosta. A právě široké veřejnosti nabídne letošní ročník jednu novinku. Letos totiž mohou i návštěvníci hlasovat o tom, který guláš jim chutnal nejvíc.

„Mohou hlasovat pro pokrm, který je podle nich nejlepší a my pak udělíme diváckou cenu," popisuje Stanislav Denk.

Tradiční české jídlo se obyčejně vaří z hovězího masa, známé jsou však i varianty z divočiny či vepřového, krůtího nebo jiného druhu masa. Ve Velkém Týnci můžete ochutnat kteroukoliv variantu, podmínky soutěže přesný druh masa nestanovují.

„Někteří nám to vyčítají, že se to pak nedá porovnat. My si ale myslíme, že jde hlavně o to, uvařit guláš osobitým způsobem. Máme odbornou porotu a většinou to bývají lidé profesí svázaní s vařením, ale i tak je to celkem těžké. Je to i dost subjektivní," míní muž.

Zatím 14 týmů

Zatím je přihlášených asi čtrnáct soutěžních týmů.

„Mám ale dojem, že to ještě není konečné číslo. Tohle jsou ti poctiví, co se přihlásili včas. Budou i tací, kteří přijdou na poslední chvíli, ten den ráno. Zájem totiž roste a to, jak ze strany družstev, tak i samotných návštěvníků," říká Stanislav Denk.

Návštěvníci do areálu Zámecké zahrady pak zamíří hlavně odpoledne, kdy od 13.45 začíná kulturní část. Ve 13.50 už hlásí své vystoupení soubor Frajárečka z Uherského Hradiště, na ně naváže hudební skupina Queenie a kulturní program v 17 hodin přeruší soutěž žen i mužů v pití piva na čas. Ostatně značek pěnivého moku je na akci zastoupeno celkem sedm. V 17.45 pak vystoupí hvězda večera česká zpěvačka Věra Špinarová. Program pak ještě pokračuje večer, od 19.45, s kapelou Tip Top-Q z Kroměříže.

„Někteří přijdou na guláš, na pivo a někteří na muziku. Většinou ale nakonec bývají spokojení všichni, protože i když si jdou za jedním cílem, tak z toho ostatního si mohou taky uzobnout," doplňuje místostarosta Stanislav Denk. Celodenní vstupné je sto korun, vstupné na večerní zábavu je padesát korun, děti mají vstup zdarma.