V podstatě se jedná o závěsný systém kotvený na fasádě domu, ve kterém jsou rostliny v jednotlivých truhlících zasazeny v minerální vatě a substrátu.

„Systém má automatickou závlahu, je řízený inteligentně, řídící jednotka vyhodnocuje vlhkost v jednotlivých truhlících a podle toho se dvakrát týdne spouští intenzita závlahy. Cílem je, aby fasáda byla zelená celoročně,“ popisoval Petr Žouželka z prostějovské společnosti GAMA stavby.

Nové sídlo Českého rozhlasu Olomouc ve zrekonstruované budově v Pavelčákově ulici. Slavnostní otevření 18. května 2022
Z obchoďáku v Olomouci je nové sídlo Českého rozhlasu. Podívejte se dovnitř

Na moderní budově, která má zelenou i část střechy, už v těchto dnech rostou desítky druhů rostlin. Další ještě přibydou. „Fasádu budeme sledovat a celý systém postupně vyladíme,“ doplnil developer.

Kromě toho, že vertikální zahrady v místech s nedostatkem prostoru a zeleně vypadají hezky, mají fasády z rostlin celou řadu užitečných funkcí, které lidem zkvalitňují životní prostředí. Zeleň pohlcuje prach a hluk z okolí, čímž se zlepší akustické podmínky v budově. „V létě zahrada na fasádě zabrání přehřívání budovy. Celkově zlepší klima,“ poukázal Petr Žouželka.

Vizualizace proměny budovy Jednoty v centru Olomouce na moderní polyfunkční dům
Olomoucká Jednota se změní na moderní dům s nevšední fasádou. Takto má vypadat

V menších developerských projektech zaměřených více na životní prostředí a ekologii chce pokračovat. Podobnou stavbu připravuje v Olomouci-Holici.

„Půjde o bydlení spíše vesnického typu se zelenými střechami. Celkem patnáct bytových jednotek,“ přiblížil záměr podnikatel.

Pilotní projekt GreenWall realizovaný v Tomkově ulici je u konce. Byty jsou dokončené a firmě zbývá dodělat poslední venkovní úpravy. Všechny bytové jednotky už mají delší dobu své majitele.