„Gramofonům se věnuji od střední školy, kdy jsem v Tesle začínal na středisku odborného vyučování. O gramofonech a výrobě jsem věděl všechno," zavzpomínal na spojení svého života se slavnou továrnou Vojtěch Vyroubal.

„Když jsem odcházel do důchodu, měl jsem doma řadu zařízení, jiné přístroje mám od kamarádů, důchodců z Tesly. Tak jsem se gramofonům začal věnovat jinak – vystavovat je a šířit osvětu o slávě litovelského podniku a lidech, kteří tam pracovali," poznamenal.Pozoruhodná výstava mapující výrobu gramofonů v litovelské Tesle

Patriot Tesly Litovel doposud nashromáždil přes 300 přístrojů. Všechny opravil a uvedl do funkčního stavu.

„Nabídl jsem exponáty Litovli pro možně zřízení stálé expozice. Nechtěli. Tak jsem gramofony půjčil do několika vesnických muzeí, kde je vystavili. Poslední je rodná Luká, kde je takový průřez tím, co jsem sesbíral," sdělil Vojtěch Vyroubal. Jeho gramofony se poté přesunou do Loštic, kde v příštím roce plánuje otevřít vlastní muzeum.

K vidění i pro rodáky

Staré gramofony na kliku, první přístroj s tranzistorovým zesilovačem, kufříkový gramofon, také nejnovější výrobek litovelské společnosti SEV, chce Luká ukázat rodákům, kteří v polovině srpna přijedou na sraz po padesáti letech.

„Řada z nich v Tesle pracovala a mají na podnik vzpomínky. Gramofony je jistě potěší," uvedl starosta Luké František Lakomý.

Výstavu hracích zařízení a součástek doprovází série fotografií dokumentující výrobu gramofonů v Litovli, odkud první hrací skříňky putovaly do světa již v roce 1949, tehdy ještě z Křižíkových závodů, které se později staly součástí státního podniku Tesla.

Továrna na špičkové přístroje zásobovala země RVHP a ve svých nejlepších letech vyráběla ročně čtvrt milionů gramofonů.

Výstavu gramofonů v Luké si mohou zájemci prohlédnout každou neděli od 15 do 16 hodin. Mimo tuto dobu je možné objednat prohlídku pro početnější skupinu na telefonním čísle 728711183. Vstupné je 30 korun.