Na pět stovek nových případů zeleného očního zákalu, který je celosvětově druhou nejčastější příčinou slepoty, odhalí ročně lékaři Fakultní nemocnice Olomouc.

Odborníci upozorňují, že v tomto případě je nejdůležitější prevence. Ztráta zraku v důsledku tohoto onemocnění je totiž trvalá a zabránit ji může jen včasná léčba. V rámci Světového dne glaukomu, jak se zelený zákal odborně nazývá, mohli zájemci přijít na vyšetření do poradny na klinice bez objednání.

„Až padesát procent lidí trpících tímto onemocněním, zůstává nediagnostikovaných a tedy i neléčených. Možnosti léčby jsou přitom velmi rozsáhlé – od očních kapek až po operaci,“ uvedla primářka oční kliniky Klára Marešová.

Glaukom může postihovat všechny věkové skupiny, pravidelná kompletní oční vyšetření by však podle primářky Marešové měli podstupovat především rizikoví jedinci a lidé nad čtyřicet let.

„Příznaky se nemusí projevovat, časté je to zejména na počátku onemocnění. Někdy se však neprojeví až do konečného stadia doprovázeného úplnou ztrátou zraku. Mezi rizikové faktory patří vyšší věk, vysoký oční tlak, výskyt onemocnění v rodině a krátkozrakost. Tyto faktory je nutné konzultovat s odborníkem a zároveň podstoupit vyšetření, které je naprosto bezbolestné,“ upozornila primářka.

Poradna ordinuje denně a zájemci musejí mít doporučení očního specialisty či se objednat po předchozím vyšetření na všeobecné ambulanci oční kliniky.