Vlastě Malinové se nelíbí, že více jak polovinu z pozemku, které jí město pronajímá jako zahrádku, může koupí získat Ludmila Bolková z vedlejšího domu na výstavbu malého skladu. Ta se brání tím, že sousedce zbude i po odkoupení parcely na zahrádkaření dost místa.

„Paní Bolková už jednu garáž zasahující do našich zahrádek má. Tenkrát jsme jí k tomu dali souhlas, protože slíbila, že nám nahradí staré kůlny, které spadly po povodních. Jenže místo toho jsme dostali jen naprosto nedostačující plechové skříňky. Podruhé už se nenecháme podvést,“ uvedla Vlasta Malinová.

Rozsáhlou plochu za činžovním domem, která patří městu, využívá v pronájmu mnoho zahrádkářů jako prostor vhodný pro pěstování květin, ovoce a zeleniny.

V rohu, sousedícím s domem a pozemkem Ludmily Bolkové, stojí část garáže, k jejíž stěně by měla přibýt další skladová budova ve srovnatelné velikosti. „Paní Malinová přijde jen o část zahrádky, která je stejně porostlá jen maliním a ostružiním a není nijak udržovaná. Jiné stavby do budoucna už neplánujeme, takže se nemusí bát dalšího rozšíření,“ uvedla Ludmila Bolková, která podala žádost o odkoupení pozemku od města.

Vlasta Malinová však poukázala na nesrovnalosti, které sepsání a podání žádosti provázely. „V rohu pozemku, jenž mi chtějí vzít, pěstuji maliny, ostružiny a rybíz, takže ho potřebuji. Komise místní části Lazce, která napsala doporučující hodnocení, ale schválila prodej od stolu. Nikdo se tu nebyl pozeptat, jak zahrádky využíváme,“ upozornila Malinová.

Předseda komise Radim Schubert se ale brání. „Viděli jsme fotodokumentaci, z níž se dalo vyvodit, že dotyčnou část zahrady nikdo smysluplně nevyužívá. Napsal jsem doporučení s poznámkou, že problém se týká zřejmě osobních vztahů, které my nemáme možnost rozhodnout. Chtěli jsme situaci posunout dál, aby se mohla řešit na vyšších místech,“ uvedl.

Osobní nesrovnalosti dokazuje i stížnost na způsob podepisování petice, kterou poslala Ludmila Bolková Radě města Olomouce. „Paní Malinová lživě informovala obyvatele domu v Lazecké ulici o tom, že chci skoupit celé území zahrádek a vystavět na něm garáže. Pod tlakem této poplašné zprávy tak petici podepsali skoro všichni,“ upřesnila důvod stížnosti Bolková.

Nařčená Vlasta Malinová tuto verzi však zcela odmítá a hájí se textem petice, v němž je jasně vymezeno, že se nesouhlas s prodejem se týká pouze dvaceti čtyř metrů čtverečních z její pronajaté zahrádky. Člen rady města Vladimír Pokorný, jemuž je stížnost adresována, však dopis zatím neobdržel.

„Pokud se mi to ještě dnes dostane do ruky a obsah bude smysluplný, předložím stížnost k projednání na zasedání rady,“ informoval včera Pokorný.
Náměstkyně primátora Hana Tesařová, pod jejíž kompetenci případ spadá, se chce k celé věci vyjádřit až po dnešním zasedání rady.

Denisa Mikolášková