Podobných případů eviduje Krajská veterinární správa pro Olomoucký kraj už několik. Varuje před organizovanou skupinou ze Šternberka, která využila zvýšené poptávky po domácích mazlíčcích v době pandemie koronaviru a zájemcům přes inzeráty nabízí štěňata nejasného původu, neočipovaná, bez povinného očkování i nemocná.

„Neustále nám chodí podněty od lidí, kteří od nich koupili štěně, které po pár dnech zemřelo na nákazu velmi nebezpečnou pro štěňata. Stížností evidujeme desítky,“ sdělila Deníku Hana Brázdová, ředitelka Odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj.

Na Loveckou chatu se od poloviny července zájemci dostanou po objízdné trase.
Na Loveckou chatu od poloviny července po objížďce

Jak prodej probíhá?

Podle informací Deníku se jedná o skupinu 20 až 30 osob ze Šternberka, která na českých inzertních serverech poskytujících možnost bezplatného podání inzerátu nabízí psy za 10 až 15 tisíc korun. Soustředí se přitom na nejpopulárnější plemena, zejména jorkšírského teriéra, stafordširského bulteriéra, labradora a retrívra.

Gang sám zvířata nechová, nejedná se o množírnu. Má síť dodavatelů z různých míst po celé České republice, ale i ze zahraničí. Prodej zvířat pak probíhá na veřejných místech, běžně na ulici, parkovišti či nádraží, kam „bílý kůň“ doveze objednaného psa a převezme si peníze od zákazníka. V případě problémů se kupující prodejci zpět většinou nedovolá – skupina využívá předplacených SIM karet, kterých se zbavuje.

„Soustředí u sebe neočkovaná a neodčervená štěňata dva tři dny, než je udají. V místech, kde hrozí vysoké riziko nákazy. Původ těchto zvířat nejsou schopni doložit. Odebírají štěňata od pochybných chovatelů z celé České republiky i ze zahraničí. Zdravotní stav takto nabízených zvířat je nejasný, hrozí vážné zdravotní komplikace a úmrtí štěněte,“ zdůraznila Hana Brázdová.

Před budovou Moravského divadla na olomouckém Horním náměstí vyrůstá lešení. Během prázdnin dojde k opravě střešního pláště. Břidlice se stářím rozpadá a střechou tak několikrát zatékalo, 29. června 2021
Moravské divadlo se pustilo do opravy střechy, hlavní vchod je uzavřen

Odkud je máte? Od strýčka ze Slovenska

Veterináři zasahovali u jednoho člena skupiny, který právě přechovával několik štěňat plemene sibiřský husky.

„Zasáhli jsme v jednom zdroji, ale obchod jsme jen trochu zbrzdili. Nebyli schopni říct, odkud štěňata vzali. Vymýšleli pohádky, že od strýčka ze Slovenska,“ popisovala.

Podle odhadu veterinární správy skupina od loňska prodala již stovky psů nejasného původu. Zachyceno bylo na 700 inzerátů. Nabízené psy neinzerují jako čistokrevné či s průkazem původu.

„Udělili jsme pokuty. Nejčastěji za to, že štěňata nemají čip,“ poukázala Hana Brázdová na omezené možnosti KVS, která nemůže postihovat prodej štěňat přes inzertní servery, ale pouze nedodržení zákonných podmínek ze strany chovatele, tedy případný špatný zdravotní stav psa, chybějící povinnou vakcinaci a čip.

Na farmu ve Vrbátkách-Štětovicích v neděli odpoledne dorazilo pojízdné kadeřnictví. Výdělek věnuje postiženým tornádem, 27. června 2021
Kadeřnictví na kolečkách zastavilo na farmě. Výdělek pošle postiženým tornádem

Případem se zabývají kriminalisté

Veterinární správa se již vloni obrátila s podnětem na Policii ČR. „Přijali jsme podnět od Krajské veterinární správy Olomouckého kraje o údajném prodeji psů z množíren na území okresu Olomouc. Kriminalisté na základě zjištěných skutečností zahájili v červenci 2020 úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvod,“ potvrdila policejní mluvčí Petra Vaňharová.

V průběhu prověřováni se kriminalisté podle mluvčí mimo jiné zabývali i možností, zdali nedošlo k naplnění skutkové podstaty některého z trestných činů proti životnímu prostředí. Konkrétně se jednalo o trestné činy - chov zvířat v nevhodných podmínkách, týrání zvířat a zanedbání péče o zvíře z nedbalosti.

„V současné době je spisový materiál stále v rukou olomouckých kriminalistů, kteří se celým případem i nadále zabývají a prověřují veškeré další okolnosti,“ sdělila Deníku policejní mluvčí.

Za prodej štěňat na veřejném prostranství ve Šternberku už padla první pokuta, a to ve výši 10 tisíc korun. Zakazuje to novela zákona na ochranu zvířat proti týrání.

„Máme jeden případ uzavřený a další dva otevřené,“ sdělil Deníku Miroslav Kluka z odboru životního prostředí. „Jednalo se o muže, který prodával na veřejném prostranství a přiznal to,“ dodal. Oba rozdělané případy prodeje psů pochybného původu předal městský úřad policii k došetření.

Lesní bar nad Horní Lipovou v neděli 27. června.
Pivo z korýtka, limonáda vychlazená ledovou vodou. Lesní bar opět funguje

Jak nakupovat? Zodpovědně!

Podle krajské veterinární správy by lidé vůbec neměli dávat příležitost podobným prodejcům. Důrazně před tím varují. „Psa si přece lidé kupují na roky, kdy bude součástí jejich rodiny. Tak by k tomu měli přistoupit. Zodpovědně! Ne někde na parkovišti komusi zaplatit patnáct tisíc a převzít štěně, které třeba za pár dní umře,“ apelovala ředitelka odboru ochrany zdraví a pohody zvířat KVS pro Olomoucký kraj.

Připomněla, že zájemci o štěně by měli oslovit prověřeného chovatele a toho osobně navštívit. „Zjistit si podmínky chovu, vidět rodiče štěněte, které musí být řádně odčerveno, vakcinováno a očipováno,“ zdůrazňovala Hana Brázdová.