Chovatelé jsou upozorňují na katastrofální stav, kdy kvůli cenám za mléko nejnižším za deset let musí omezovat svůj chov. Na litr mléka nyní připadá ztráta dvou korun.

„Pro náš podnik by to znamenalo ztrátu přes sedm milionů za rok, což je pro podnik našich dimenzí nepřekonatelná ztráta,“ uvedl Václav Stejskal ze zemědělského družstva v Bohuňovicích, který chová zhruba 500 krav.

Na čtvrtečním vyhroceném jednání Agrární komory v Olomouci se snažil ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) vysvětlit opatření, která jeho ministerstvo chystá.

„Ze záchranného balíčku Evropské unie by měla přijít do českého zemědělství jedna miliarda. Od začátku příštího roku bychom také měli mít možnost vyplácet zhruba třináct set korun navíc na každou krávu. Celkově by se dotace měla vyšplhat ze současných 1600 na zhruba tři tisíce.“ informoval ministr.

Ani ona jedna miliarda ovšem není jistá, protože Evropská komise chce část z této miliardy věnovat na zavedení internetu na šíření internetu do malých obcí.

„Opatření, která pan ministr navrhuje, by přinesla jen malá zlepšení, ale problém neřeší,“ obává se Stejskal. Opatření také přijdou příliš pozdě. Stále více jeho kolegů je prý nuceno omezovat chov nebo jej dokonce úplně zavřít.

Důvodem potíží je podle zemědělců hlavně rozdíl ve výšce dotací, která činí v původních patnácti zemích EU 500 euro (v přepočtu asi patnáct tisíc korun) na jednu dojenou krávu, u nás je to jen dva a půl tisíce. Zemědělci navrhují získat peníze z prostředků původně určených na pozemkové úpravy.

To by podle nich zajistilo dotaci ve výši devět a půl tisíc na jednu krávu. O tom však nechce ministr ani slyšet. „Budování malých protipovodňových opatření je prioritou mého ministerstva. Přesun peněz by také znamenal, že bychom sebrali práci spoustě lidem, kteří na nich pracují,“ upozornil ministr.

Ministr také rozlítil zemědělce tvrzením, že devadesát procent mléčných výrobků ve velkých prodejních řetězcích pochází od českých dodavatelů. Zemědělci si proto udělali kontrolní nákupy.

„Napočítal jsem celkem 203 mléčných výrobků, z toho padesát pět procent bylo od zahraničních a jen pětačtyřicet procent od domácích výrobců,“ vypočítal šéf olomouckých agrárníků Porč, který zkontroloval jednu z prodejen v Olomouci.

„Není pravomocí ministra zemědělství zjišťovat skladbu výrobků v maloobchodní síti. Kromě apelu na občany s tím nemůžeme dělat nic,“ reagoval Gandalovič. To však Porč odmítá, řešení by viděl ve speciálním zákoně o obchodních řetězcích, který již funguje na Slovensku.