V jeho ateliéru v centru města vznikají všechny kabelky a u černého psaníčka s dlouhým uchem tomu nebylo jinak.

Právě tenhle speciální, nadčasový kousek letos Jiří Skácelík věnuje do Kabelkové veletrhu Deníku.

Kabelkový veletrh Deníku otevře ve  středu 12. října.Letos se koná na dvou místech současně.
Tradičně v prostorách Moravského divadla Olomouc, ovšem v novém čase od 14 do 17 hodin.
Nově pak také v Přerově, konkrétně v Městském domě od 10 do 17 hodin.
SEZNAM SBĚRNÝCH MÍST ZDE 

Nezvykle malý kousek

„Letos je to kabelka, která je úplně jiná než všechny ostatní, které jsem kdy daroval. Dělám hodně elegantní věci, kabelky do ruky a na přání mé přítelkyně jsem udělal tuhle malou kabelku. Přiznám se, že je k smrti nesnáším, jsou malé a přitom stejně pracné jako ty velké. Nakonec jsem ale udělal čtyři a jednu z nich věnuji do veletrhu," vysvětluje se smíchem výrobce originálních doplňků Jiří Skácelík.

Řemeslo dělá už dvacet let a každý jeho kousek je originál.

„Někdy se mi stane, že kupuji kůži a v hlavě už kabelku vidím. Celou cestu domů se pak těším, že zrovna takovou vyrobím. Někdy ale můžu sedět v dílně, mám roztažené kůže a přemýšlím ze které strany se do toho pustit. Principem vždy je vždy nápad, střih a ušití prototypu. Když se to povede, dělám minisérie," pokračuje designér a vysvětluje, že samotná práce pak zabere několik dní.

Vyrábí i na zakázku, návrhy si však vymýšlí sám.

„Nechám se od zákaznic nasměrovat barevně, možná i tvarově a dohodneme se tak, aby kabelka ladila ke stylu oné dámy. Ale zbytek je na mě, to je pro mě to nejlepší," popisuje způsob práce.

Zároveň však upozorňuje, že praktickou kabelku na všechny příležitosti si u něj žena nikdy nekoupí.

„Pokud zákaznice něco takového chce, říkám jí, takového zboží jsou přece plné obchody. Míjí mne módní trendy, cvočky, nýtky, třásně, řetízky. Zajímám se jen o barvy. Ale ne, že bych studoval časopisy, spíš se dívám okolo sebe, jaké barvy ženy nosí. Všechny moje kabelky jsou postavené na jednoduchém tvaru, sázím na kvalitu a řemeslné zpracování," míní.

Jak vyrobit dokonalé ucho

Za poslední dobu pak nejraději vyrábí dámské kabelky určené do ruky.

„Vymyslel jsem systém, jak vyrobit dokonalé ucho, které neztrácí svůj tvar. Dlouho jsem nad tím přemýšlel a přišel jsem na to. Tyhle kabelky mě teď baví nejvíc, zdají se mi nejelegantnější a nejzvláštnější," prozrazuje Jiří Skácelík, který u Kabelového veletrhu stojí už od jeho počátku.

To, kolik za svou kariéru originálních doplňků vyrobil, ale nikdy nepočítal.

„Byly doby, kdy jsem dělal pět kabelek týdně a dnes je to třeba pět kabelek za tři týdny. Začal jsem na nich pracovat chvilku po revoluci, kdy tady nebylo vůbec nic, takže zájem byl o ně obrovský. Dnes ke mně už chodí zákaznice, které se chtějí oproti ostatním trochu vymykat. Mají jistotu, že takový stejný kousek na ulici nepotkají," vysvětluje designér.

A co ho na práci i po těch letech stále baví?

„Odpověď je jednoduchá, prostě mě to ještě baví. Vždycky se najde něco, co mě motivuje a probouzí ve mně zájem. Tedy něco, co jsem ještě neudělal, nějaká nová výzva," dodává Jiří Skácelík.