Slavnostní sál v budově z 19. století je na všech stěnách i na stropě vyzdoben ve stylu neorenesančního dekorativismu s prvky barokního iluzionismu.

Malířská výzdoba znázorňuje mnoho alegorických scén, mytologických výjevů a postav, vše je zasazeno do ornamentálních rámů a doplněno různými dekoracemi.

„Součástí výzdoby je kolem dvou set padesáti postav, z čehož tvoří významné procento, asi sto třicet postav, malé děti. Malíř José Hilber zde zachytil i významné představitele vědy a umění, přičemž každý z nich na fresce vystupuje vlastně jako učitel, protože právě něco vysvětluje žákovi,“ řekl vedoucí týmu restaurátorů Radomír Surma.


„S ohledem na velikost sálu i na neobvyklý rozsah nástěnných maleb jsme se rozhodli rozdělit projekt do více etap,“ doplnil investiční náměstek Filip Žáček.

Rekonstrukce začala v roce 2016 sanací stropu. Následující rok byly opraveny fresky na velké zdi s okny.

Letos restaurátoři uvedli do původního stavu balkonový pohled, zábradlí, dále pak průčelí a jednotlivé zdi. Zbývá zrekonstruovat dveře a světla.

„To jsou ale už jen dílčí zásahy, proto jsme chtěli slavnostní sál, který je chloubou Olomouce, otevřít pro veřejnost už nyní,“ reagoval náměstek primátora Pavel Urbášek s tím, že práce budou pokračovat v roce 2019.

Prostory sálu by měly být využívány pro společenské akce školy i města, zájem o jeho využití má i Vlastivědné muzeum Olomouc a hudebníci, pro které je zajímavý díky výborné akustice.