„Máme připravený projekt i pozemek a po dohodě s ministerstvem zdravotnictví vidíme i na financování tohoto projektu, ladí se poslední detaily,“ sdělil Olomouckému deníku ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík.

„Všechny takovéto velké investice schvaluje více složek státu, a v tomto procesu teď jsme,“ upřesnil.

Fakultní nemocnice Olomouc otevřela Centrum zdraví a prevence, 5. prosince 2023
Fakultka otevřela Centrum zdraví a prevence, s první psychosomatickou ambulancí

Podle ředitele je již jen otázkou času, kdy nemocnice vypíše výběrové řízení na zhotovitele stavby.

„Pokud by všechno šlo dobře, na konci příštího roku bychom mohli zahájit stavbu,“ uvedl Roman Havlík.

Obří demolice začala v únoru postupným odstrojováním pavilonu B. Na jaře se pak pustila do nejstarší budovy v areálu těžká technika.

Původně se předpokládalo dokončení bouracích prací a následných terénních úprav do konce léta. Větší čas si ale vyžádaly demolice pod úrovní terénu.

Fakultní nemocnice Olomouc se loučí s dominantou, která sloužila 127 let. Začíná demolice nejstaršího pavilonu známého jako Franz Josef, 25. ledna 2023
Loučení s Franzem Josefem, demolice začíná. Postaví superpavilon za 4 miliardy

Na místě Franze Josefa, jenž vládl tehdejšímu Rakousku-Uhersku v době, kdy byl nemocniční pavilon postaven, vybuduje fakultní nemocnice moderní superpavilon za přibližně čtyři miliardy korun. O náklady se z 50 procent podělí stát a nemocnice.

Do novostavby se následně přestěhují kompletně čtyři kliniky, a to neurologie, neurochirurgie, ortopedie a traumatologie. Své provozy do něj rozšíří také urgentní příjem, radiologická klinika, centrální operační sály a klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny.

Architekt Adam Rujbr je mimo jiné autorem moderní novostavby II. interní kliniky ve Fakultní nemocnici Olomouc.
Architekt Rujbr chystá v Olomouci další stavby. Budova má pomáhat léčbě, říká

„V budově vznikne mimo jiné deset operačních sálů, tři sály pro jednodenní chirurgii se zázemím pro dospávání a jednotka intenzivní péče pro jmenované lůžkové obory,“ popisoval již dříve ekonomický náměstek ředitele fakultní nemocnice Tomáš Uvízl.

Nový pavilon B je podle vedení FN klíčový pro další rozvoj nemocnice a zvyšování kvality zdravotní péče.

Stavební ruch ve Fakultní nemocnici Olomouc. Chystá velké investice. Prioritní je pavilon B, kam se přestěhují čtyři kliniky, a to neurologie, neurochirurgie, ortopedie a traumatologie.
Olomoucká fakultka chystá veliké stavby, novou porodnici i superpavilon