„Do ankety mohou svůj návrh poslat všichni, kdo mají stromy v okolí rádi a mají zájem se aktivně podílet na jejich ochraně. Co takhle nominovat svého oblíbence u příležitosti blížícího se Dne Země?" vybídla obce, školy, sdružení a další fanoušky stromů koordinátorka ankety Hana Rambousková z Nadace Partnerství.

Pokut strom postoupí mezi dvanáct finalistů, může díky zpoplatněnému hlasování získat odbornou péči pro sebe nebo pomoci dalším stromům v okolí. Výtěžek hlasování jde nově zpět do míst, kde finalisté rostou. Vítězný strom se navíc zúčastní mezinárodního kola soutěže Evropský strom roku.

Důraz na historii stromu 

Finálové stromy z došlých přihlášek vybírá odborná porota.

„V anketě nehledáme krasavce, ale stromy, které žijí s vámi, jsou centrem dění," vysvětluje Hana Rambousková. Největší šanci dostat se do postupující „dvanáctky" podle ní mají stromy s osobitou historií nebo silným příběhem, které dokáží zaujmout a získat si přízeň lidí. Právě veřejnost z celé republiky pak bude o vítězi rozhodovat dárcovskými SMS a podpisy na hlasovacích arších.

Kde a jak strom přihlásit?

Stromy je možné navrhovat do 30. dubna. Každá přihláška by měla obsahovat základní informace o stromu (druh, stáří, výška, obvod kmene, lokalita, GPS souřadnice), jeho příběh a fotografii. Důležité je také popsat, na jaký účel by se anketou získané peníze použily a kdo bude na projektu spolupracovat. Nominaci je potřeba zaslat do 30. dubna na adresu Nadace Partnerství, Údolní 33, 602 00 Brno, nebo na e-mail stromroku@nap.cz. Podrobnosti o přihlášce i příběhy stromů z minulých let jsou k dispozici na stránkách www.stromroku.cz.

(tau)