VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lesy na Olomoucku prochází vlk, fotopast jej chytila u Šternberka

VIDEO / Na Olomoucku se podařilo zdokumentovat výskyt vlka obecného. Šelmu, která v oblasti Šternberska kdysi běžně žila, ale na začátku 20. století byla vyhubena lidmi, zachytila fotopast místního myslivce. Jde o dospělého migrujícího vlka.

28.11.2017 3
SDÍLEJ:

Fotopast zachytila vlka obecného na Šternbersku.Foto: Hnutí Duha

Jelikož tato velká šelma má v oblasti mezi Šternberkem a Moravským Berounem vhodné životní podmínky, není vyloučeno, že se zde vlci mohou usadit, pokud zvíře narazí na vhodný protějšek svého druhu.

„Vlk se severně od Šternberka objevil ve druhé polovině října. To, že se zde vyskytuje, jen potvrzuje fenomén, který sledujeme na celém území České republiky – pozvolný návrat vlků do jejich původní domoviny a pokusy migrujících jedinců procházet krajinou křížem krážem v podstatě na celém území České republiky,“ popisoval ekolog z Hnutí Duha Olomouc Jiří Beneš.

Přímý důkaz o výskytu vlka v kopcích nad Šternberkem potvrzuje podle ochranářů také to, že vlk nepotřebuje ke svému životu lidmi nedotčenou divočinu.

„Záběry z této oblasti dokazují, že vlk je přizpůsobivý druh, který velmi dobře umí fungovat v souladu s lidskou činností
v krajině,“ dodal Beneš.

Jde o dospělého vlka

Video pořídil myslivec na místě, které ochranáři nechtějí blíže specifikovat. Ze záběru není patrné, zda jde o samce či samici.

„Je to pravděpodobně dospělý vlk, ale pohlaví nelze určit,“ uvedl koordinátor monitoringu šelem v Olomouckém kraji.

Vlk je schopen za den urazit i 50 kilometrů, proto se nedá předpokládat, že se doposud pohybuje ve stejné lokalitě.

„Ale může se stát, že v této krajině najde protějšek, se kterým tady založí smečku a nad Šternberkem se usadí natrvalo, jak se to událo před dvěma lety na území CHKO Broumovsko nebo dříve v okolí Máchova jezera. Krajina mezi Šternberkem a Moravským Berounem je pro tyto šelmy téměř ideální, je zde dostatek lesů i atraktivní kořisti,“ vysvětloval.

Usazení? Prospěšné pro ekosystém

Pokud by se vlkům podařilo území osídlit trvale, bylo by to podle odborníků prospěšné pro celý ekosystém.

Vlk jako vrcholový predátor může pomoci s regulací přemnožených kopytníků a jak ukazují vědecké poznatky, velké šelmy mají pozitivní vliv na celkovou rovnováhu v prostředí.

Zvěř v přírodě za jejich přítomnosti změní své chování, zlepší se její zdravotní stav a kondice. Také se sníží škody na lesních porostech.

Na celém území Olomouckého kraje mají ochranáři za poslední dva roky několik záznamů o pohybu vlka obecného. Ve všech případech se jedná o jednotlivce.

„Záznamy jsou samozřejmě různé věrohodnosti, ne každý je tak kvalitní jako ten, který jsme nyní získali z oblasti Šternberska,“ informoval Jiří Beneš.

Vlci na území kraje

Video z fotopasti získali přírodovědci v únoru 2016 ze severní oblasti Hrubého Jeseníku. Přímo v terénu se pak ochranářům podařilo zkontrolovat charakteristickou stopní dráhu, změřit délku kroku i velikost samotné stopy.

Všechny zaznamenané parametry odpovídaly vlkovi a podtrhly tak věrohodnost krátkého videozáznamu. Ten byl získán z fotopasti místního obyvatele.

Vlk obecný se na území Olomouckého kraje běžně lovil ještě v druhé polovině 19. století. Vyhuben byl v roce 1908, kdy poslední zástřel datován u Zábřehu. Velmi ojediněle se pak tato psovitá šelma začala vracet po druhé světové válce na území Jeseníků.

Posledním doloženým důkazem o výskytu vlka v Jeseníkách je zastřelený jedinec z roku 2005 z oblasti
Břidličné, což není daleko od místa nynějšího zdokumentovaného výskytu.

Pomoc veřejnosti

Ochranáři, ale i úřady ochrany přírody oceňují pomoc veřejnosti, od které získávají hlášení o pobytových znacích, které by mohly patřit velkým šelmám.

„Nadále budeme rádi za zaslání neobvyklé stopy s měřítkem či jiného pobytového znaku na email stopy@selmy.cz. Tyto šelmy se pohybují na obrovském území, jsou prostorově velmi náročné a bez pomoci veřejnosti nemáme šanci obsáhnout celé území jejich potenciálního výskytu,“ uvedl Jiří Beneš.

„Takové zprávy jsou důležité také pro chovatele ovcí a koz. Bez věrohodného důkazu,  že se na daném území pohyboval vlk, by pro ně bylo mnohem náročnější prokázat škodu způsobenou touto šelmou,“ dodal ekolog.

Vlk obecný (Canis lupus)
Původně žil vlk v téměř celé Eurasii a Severní Americe od pásma severských tunder až po jižní polokouli. Nyní je však jeho areál v důsledku pronásledování podstatně zmenšen. V České republice trvale obývají vlčí smečky CHKO Kokořínsko-Máchův kraj, Broumovsko, v Krušných horách a na Šumavě. Jedinci se objevují v Beskydech, severních Čechách a na Jesenicku.Vlci žijí a loví ve smečce. Potravou jim jsou především jeleni a divoká prasata, v menší míře také srnci a další drobnější živočichové. Příležitostně loví i ovce, pokud nejsou dostatečně zabezpečeny. Podle zákona o ochraně přírody a krajiny je vlk chráněným druhem a je klasifikován jako kriticky ohrožený. Zdroj: www.selmy.cz

Autor: Daniela Tauberová

28.11.2017 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 20 000 Kč

Učitelé odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel/ka odborného výcviku. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Střední novosadská č.p. 87/53, Olomouc., POŽADUJEME:, - Kvalifikační předpoklady dle zákona 563/2004 Sb. (zákon o pedagogických pracovnících), - Znalost grafických programů aplikace Adobe Creative Cloud (Illustrator, Photoshop, InDesign, Muse), - Znalost polygrafických technologií a procesů, - Znalost AJ na komunikativní úrovni, - Ochota ke služebním cestám (včetně zahraničních), NABÍZÍME:, - Finanční ohodnocení dle platné legislativy - 20 000Kč, - Zázemí stabilní organizace, - Možnost kariérního růstu, - Nástup 1. 9. 2018, , Zájemci o pracovní pozici zasílejte své nabídky včetně strukturovaného životopisu a portfolia do 15. 6. 2018 POUZE na adresu: skyva@polygraficka.cz. Pracoviště: Střední škola polygrafická, olomouc, střední novosadská 87/53, Střední novosadská, č.p. 87, 779 00 Olomouc 9. Informace: Jen písemně, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 145 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 145 kč, mzda max. 170 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pracoviště: Nádražní č.p. 106, Litovel. Nástup možný ihned. Zkušební doba 3 měsíce., Požadavky: vyučení v oboru zámečník, znalost čtení strojírenských výkresů., Požadovaná kvalifikace: EN ISO 9606-1 135 P BW FM1 S s14 PF ss nb EN ISO 9606-1 135 P FW FM1 S s14 PF ml, lépe EN ISO 9606-1 135 P BW FM2 S s14 PF ss nb EN ISO 9606-1 135 P FW FM2 S s14 PF ml. S praxí provádění svarů kontrolovaných UZ a praxí s drážkováním uhlíkovou elektrodou. Zkušeností se svařováním s trubičkou 138 a 136 výhodou., Práce 40 hod./týden, pondělí - pátek, 8 hod./den. Prac. doba: 6:00 - 14:30 hod. včetně zákonné přestávky. Příspěvek na stravování., První kontakt POUZE telefonicky v pracovní dny od 8:00 - 14:00 hod.. Pracoviště: Hopax s.r.o., Nádražní, č.p. 106, 784 01 Litovel. Informace: Ing. Pavel Bak Jozef Pavlík,, +420 602 714 875,602 108 938.

Služby - Služby Ostatní služby 13 500 Kč

Pracovníci v oblasti osobních služeb jinde neuvedení Obsluha solárního studia. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Dukelská č.p. 1052/1, Olomouc., Hledáme obsluhu do solárního studia. Požadujeme pozitivní vztah k péči o tělo, fyzickou zdatnost, všeobecný přehled v oblasti kosmetiky, znalost práce s PC, ŘP sk. B, znalost AJ výhodou. , Vzdělání: Střední odborné s výučním listem, střední odborné bez vyučení a bez maturity., Jednosměnný provoz, dělené směny., Zam. výhody: Ano., Kontakt je možný POUZE e-mailem.. Pracoviště: Ideal technology s.r.o. - prac. olomouc, Dukelská, č.p. 1052, 779 00 Olomouc 9. Informace: Lucie Hegerová, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 13 500 Kč

Vrátní Vrátný/á OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Dolní novosadská č.p. 516/84, Olomouc. Nástup možný ihned. Doba určitá., Pracovní místo vyhrazeno zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle § 80, zákona č. 435/2004 Sb. Uchazeč musí mít čistý trestní rejstřík, základní znalost práce s PC, certifikát strážného výhodou. Pracovní doba je rozvržena do 12 hod. směn dle domluvy (5.30-17.30, 17.30-5.30 hod.). Náplň práce: kontrola osob a vjíždějících vozidel, obchůzková činnost, Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení., Uchazeč o zaměstnání kontaktuje zaměstnavatele nejdříve POUZE telefonicky (735 171 157, v pracovní dny mezi 7.30 - 16.00 hod.) a domluví si schůzku - nechodit osobně na adresu místa výkonu.. Pracoviště: Bartoň a partner s.r.o. - prac. dolní novosadská, olomouc, Dolní novosadská, č.p. 516, 779 00 Olomouc 9. Informace: Martin Dudák, +420 735 171 157.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Gólman Sigmy Miloš Buchta
15

Zklamaný Buchta chtěl skončit. Jsme rádi, že Jílek vybudoval toto mužstvo, říká

Ilustrační foto
24

Kam o víkendu? Na pivní festival, víno i běh kolem Moravy

Zemřel Vladimír Zicháček, bývalý ředitel Slovanského gymnázia

Středoškolský pedagog a bývalý ředitel Slovanského gymnázia v Olomouci Vladimír Zicháček zemřel v pondělí 21. května po dlouhé a těžké nemoci.

Atraktivnější letňák? Proměna stojí kvůli úřadům, říká provozovatel

Předložil plán, díky němuž se stal nájemcem letního kina v Olomouci. Vyhrál soutěž, kterou vypsala radnice. Slíbil, že postaví novou hospůdku v kombinaci dřeva a skla a upraví okolí.

Opilá žena s holčičkou se motala po Povlu, měla 2,6 promile

U opilé ženy s kočárkem na Schweitzerově ulici v Olomouci zasahovali ve středu odpoledne strážníci.

Bolid prolétl nad Hanou, na zem možná dopadly meteority

Vzácný úkaz nabídla ve středu během soumraku obloha ve východní části Česka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT