Nadace financuje výzkum, který provádí Laboratoř experimentální medicíny při Lékařské fakultě Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc.

Včera večer se navíc v pražské kapli Sacre Coeur dražil její třetí kalendář, který je společným dílem Navary a jeho společníka olomouckého grafika Michala Botka.

„K nadaci jsem se dostal v roce 2007 přes jednu známou. Chtěli jsme s Michalem udělat něco, co jinde nemají, a napadl nás kalendář. Vymysleli jsme koncept a potom to bylo docela hektické. Začali jsme v červnu a v září mělo být všechno hotové,“ vzpomínal Navara.

Navarova tvorba se dá zařadit spíše do komerční oblasti. Je nějaký rozdíl mezi zakázkami třeba pro firmy a pro nadaci? „Vždy se snažíme odvést stoprocentní práci bez kompromisů. Komerční zakázky jsou však lépe ohodnocené,“ poznamenal fotograf.

Na stránkách kalendářů olomoucké nadace se během dvou let objevily desítky osobností, jmenovitě například Láďa Kerndl, Eva Aich­majerová, Jiří Dopita, Ondřej Hejma, skupiny Ready Kirken, No name či modelky a hlasatelé.

„Každý člověk je jiný a tím je práce fotografa rozmanitá. Pokud pracuji s modelkou, je to jednodušší, ale vždy záleží na tom, co si vymyslím,“ řekl Navara.

Aktuální kalendář vznikl ve spolupráci s módní návrhářkou Jiřinou Tauchmanovou a dívkami z České miss. Na snímcích jsou pouze ženy oblečené v modelech zmíněné návrhářky.

„Každá dívka je múzou a její dotek je energie a život, který do krajiny vnáší. Tento kalendář nemá podtext v tom, že by byl zaměřený pouze na ženy. Rakovina si nevybírá a nedělá rozdíly,“ dodal Navara.