„Letos by k zápisu mělo přijít 1046 dětí, což je obdobné číslo jako loni. Jak to bude ve skutečnosti, ale nedokážu říct, mohou přijít děti i z okolních obcí. Číslo zahrnuje jen děti narozené a bydlící v Olomouci," uvedla vedoucí odboru školství olomouckého magistrátu Hana Fantová.

Doplnila, že v krajském městě platí od loňského roku spádová vyhláška podle místa bydliště, nicméně rodiče si mohou vybrat jakou školu chtějí. Záleží pak na tom, jestli v první třídě bude i kapacita pro děti odjinud.

„K zápisu musí přijít i děti u kterých se počítá s odkladem a i ty, které jej už mají. Ty by se měly přijít znova zapsat," doplnila.

ZÁPISY do škol v OLOMOUCI - přehled TERMÍNŮ ZDE (olomouc.eu)

Putování za motýlem Svatoplukem

V úterý odstartovaly zápisy do první třídy například na ZŠ Svatoplukova v Olomouci-Řepčíně. Jen za první hodinu se zapsalo okolo patnácti dětí.

Chodby školy teď zdobí obrázky a pestrobarevní motýli. Zapsání nových žáčků ve škole letos poprvé pojali trochu jinak.

„Udělali jsme alternativní zápis, abychom v co největší míře odbourali u dětí stres, který bývá se zápisem spojený. Snažili jsme se jej udělat pohádkovou cestou. Takže se jmenuje Putování za motýlem Svatoplukem, děti mají nachystaná pohádková stanoviště, kde plní různé úkoly. Každá paní učitelka si nachystala svůj úkol," popsala Lea Houšťavová, která v příštím školním roce bude mít prvňáčky na starost.

Děti na několika stanovištích za splnění úkolu získávali razítka, nakonec však s rodiči usedli před paní učitelku.

„Bavíme se o dětech vyhodnocujeme celou pohádkovou cestu. Z vypracovaných úloh můžeme vyčíst početní představy, výslovnost, slovní zásobu, máme tady i nějaké logické myšlení nebo třeba hrubou a jemnou motoriku," vysvětlila Lea Houšťavová a doplnila, že pro příští školní rok počítají přibližně s dvaceti pěti novými dětmi.