Stromová kaple bude během nadcházejícího víkendu v rámci hodových oslav vysvěcena.

„Inspirovali jsme se na jižní Moravě, kde v posledních několika letech stromové kaple postupně vznikají. Naše dostala název Kaple souznění a založili jsme ji při příležitosti 725 let od první písemné zmínky o obci Luběnice. Stromovou kapli tvoří čtyři mladé lípy a šestnáct takzvaných ptačích třešní, které jsou vysazeny tak, aby vytvořily tvar písmene A,“ vysvětlil starosta Jan Blaho.

Obci se podařilo od jednoho z místních rodáků odkoupit pozemek o rozloze asi 1400 metrů čtverečních.

„Pozemek byl základ, protože obec bohužel neměla k dispozici jinou vhodnou parcelu. Na výsadbu zeleně se nám podařilo získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Stromy časem povyrostou, větve se vzájemně propletou a vytvoří ohraničený zelený prostor. Ten plánujeme nabídnout zájemcům jako místo pro pořádání svateb a dalších obřadů v přírodě,“ popsal Jan Blaho.

Stromová kaple, která se nachází asi 300 metrů od obce směrem na Lutín, bude mít v budoucnu také další využití. Lokalita, kde vznikla, přímo navazuje na polní cestu, která Luběnice propojuje se sousedním Lutínem.

Chystá se cyklostezka

„Zřejmě ještě letos nebo v příštím roce by tam mohla být vybudována cyklostezka spojující obě vesnice. Kaple souznění bude příjemnou zastávkou pro cyklisty, kteří tudy budou projíždět,“ dodal starosta.

Stromová kaple bude vysvěcena v sobotu 25. června v 10 hodin, kdy v Luběnicích pořádají hodové oslavy a zároveň si připomínají 725 let od první písemné zmínky o obci. Vysvěcen bude také nový prapor místního sboru dobrovolných hasičů, který letos slaví 130 let od založení.