„Postupně obnovujeme dodávky elektřiny, ještě pořád jsou ale některé ulice zaplavené – například Na Dolách, K Záložně nebo U Dvora. Pod vodou je i Loučka,“ řekl starosta Troubek nad Bečvou Radek Brázda.

Podle něj mají lidé zajištěny základní věci – pitnou vodu i zásoby jídla. Otevřená je totiž místní Jednota i zdejší restaurace Zavadilka, která se stala jakýmsi provizorním krizovým štábem.

Na obecním úřadě, kde se ve středu celý den uklízelo a odčerpávala voda, se střídala jedna návštěva za druhou.

„Pod vodou je škola i školka, kraj ale naštěstí pro naše děti zajistil ozdravné pobyty,“ řekl starosta.

Bláto z místního kostela uklízeli i farníci.

„Postupně zjišťujeme i rozsah škod u majitelů rodinných domů,“ řekl starosta.

Podobně jako v roce 1997 se i nyní zvedla velká vlna solidarity a pomoc přichází ze všech stran. V úterý odpoledne navštívil obec ministr obrany Martin Barták, který nabídl pomoc vojáků. Vedení obce komunikuje s krajem i přerovským magistrátem.

„Hlásí se nám tolik sborů dobrovolných hasičů, že některé z nich musíme odmítat,“ řekl starosta.

Mnozí lidé se už ve středu začali vracet od příbuzných a uklízejí svá zaplavená obydlí.

Obyvatelé z krutě postižené obce se teď upnuli jen na jediné – aby se život zase vrátil do normálních kolejí.

Troubky, ulice Loučky III - 12. července 1997 - nahoře- a 19. května 2010

V obci je nyní kolem 1300 obyvatel, ale někteří lidé stále čekají na zklidnění situace u příbuzných a nebo v evakuačních centrech v Tovačově a Oplocanech.

„Těm, kteří zůstali a nedostanou se nikam, rozvážíme jídlo domů. Objednali jsme 700 porcí. Hasiči stále odčerpávají vodu tam, kde to má smysl,“ uvedla ve středu odpoledne místostarostka Troubek Vladimíra Hanzlíková.

Na vyčíslení škod je podle ní ještě brzy, na mnohá místa se totiž kvůli vodě stále nedá dostat.

„V nejvíc postižených částech je kolem jednoho metru vody,“ doplnila místostarostka.

„Zásobování už funguje, dnes dovezli pečivo, máme všechno,“ řekla vedoucí místní Jednoty Alena Zatloukalová.

Situaci v prodejně komplikuje jen to, že je bez elektrického proudu. Energetici totiž museli Troubky odpojit.

V méně postižené části obce už je sice dodávka energie obnovená, ale například i obecní úřad je stále bez elektřiny.

„Plynaři objíždějí domácnosti a zjišťují, zda neuniká plyn. Pitná voda stále teče, úpravnu vody se podařilo před záplavovou vodou uchránit,“ zmínila místostarostka Troubek Vladimíra Hanzlíková.

Den po ničivých záplavách se u řady lidí naplno projevily stres a vyčerpání. Lékaři zdravotnické záchranné služby jen v úterý ošetřili šest lidí, ve středu pak další tři.

„Jeden muž se opil tak, že nadýchal čtyři promile. Museli jsme ho převést na záchytku,“ vylíčil ředitel soukromé záchranky Jiří Pospíšil.

V přerovské léčebně dlouhodobě nemocných skončila také téměř osmdesátiletá žena, které se přitížilo po prodělané mozkové příhodě.

U jiné pětašedesátileté ženy zase záplavy vyvolaly stres, který zhoršil její pooperační stav. Ošetřen s řeznou ránou na ruce musel být i muž, který se zranil při úklidu po záplavách.

Chcete pomoci?

Povodňové konto pro Troubky: 43–6947840237/0100

Sbírka ČČK Přerov: čistící, desinfekční a úklidové prostředky je možné nosit na pobočku Českého červeného kříže v Přerově, U Bečvy 1, otevřeno je každý všední den od 7 do 17 hodin.