„Diplomy dáváme studentům, kteří absolvovali studium spojené se zkouškami, osvědčení je za fakultativní účast, to znamená bez ověřování znalostí,“ uvedla ředitelka Univerzity třetího věku (U3V) Naděžda Špatenková.

Už sedmým rokem univerzitu navštěvuje také třiašedesátiletá Vlasta Polesová z Olomouce. „Studuji tady už od roku 2002, začala jsem teologií a společenskými vědami, pak jsem dělala kulturu, teď končím přírodovědou a chci jít ještě na tělocvik. Chtěla bych vyzkoušet všechny obory,“ uvedla žena, která pracovala jako zdravotní sestra na ARO.

Olomoucká Univerzita třetího věku je nejstarší svého druhu v republice. Vznikla v roce 1986 a je určená lidem od padesáti let, šanci však mají i mladší, kteří jsou kvůli zdravotním problémům v invalidním důchodu.

„Jediným kritériem pro přijetí je věk. Studium je tříleté, první ročník je informačně-motivační a další dva roky pak studují na příslušné fakultě takzvané specializované moduly. Na celý rok studenti platí tisíc korun a někteří z nich ve studiu neustále pokračují,“ informovala Špatenková.

I přesto, že jedni posluchači včera studia končili, příští akademický rok je už beznadějně plný. „Řešíme problémy s kapacitou, nemáme totiž vlastní prostory. Přitom k nám dojíždějí lidé ze všech koutů České republiky,“ doplnila ředitelka.