Součástí expozice jsou nejen příběhy šesti lidí, kteří srpen 1968 prožili, ale také dobové fotografie zachycující několik pohledů na tehdejší Olomouc.

„Jak jinak si připomínat důležité historické události, než prostřednictvím vyprávění pamětníků, dokud ještě můžeme. Od srpna 1968 uplynulo už čtyřiapadesát let, tehdejší příběhy je však důležité stále odhalovat, zejména kvůli mladé generaci,“ uvedla náměstkyně primátora Markéta Záleská.

V Bělkovicích-Lašťanech již sedmou sezonu promítají v letním kině u rybníka. V pátek uvedli oceňovaný český film Zátopek a jako bonus nabídli divákům vzpomínku na návštěvu Emila Zátopka v obci v roce 1988, 12. srpna 2022.
VIDEO: Letní biják na vesnici? Na filmy chodí davy. A zadarmo. Nabízíme tipy

Autorem dobových snímků je historik a olomoucký rodák Miloslav Čermák, který se tehdy mezi tanky okupantů nebál vstoupit s fotoaparátem. Pořízené fotografie pak tajně ukrýval až do listopadu 1989.

Výročí událostí z 21. srpna 1968 si Olomoučané připomenou také pietním aktem, který se uskuteční v pátek 19. srpna ve 14 hodin před pedagogickou fakultou Univerzity Palackého. Výstava tam bude k vidění až do pondělí 22. srpna.