„Už minulý rok jsme čistili a je to dobře, že takhle chodíme ven. Uklízet odpadky je potřeba,“ shodli se žáci sedmé třídy Základní školy Jungmannova, Libor David a Vlastmil Martínek.

Z téhle školy přišli na pomoc přírodě dvě třídy, sedmá A a sedmá B.

„Myslím si, že větší zájem byl z řadu kluků, ale najdou se mezi dětmi i tací, kteří nechtějí. Takže jdou bohužel z donucení. Ale přišla kompletně celá třída,“ uvedla učitelka z tamní školy Lenka Filipová.

Podotkla, že je určitě dobře, že děti tímhle způsobem pomáhají.

„V dnešním světě internetu a sezení u počítačů a hraní her, je jen dobře, že jsou takovéhle akce, na které děti jdou, nejsou líné, nevymluví se a nezůstanou doma. Myslím si, že je to pro ně jen dobře,“ doplnila učitelka.

Vedoucí Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví Michal Servus vysvětlil, že úklid se koná u příležitosti dvacetiletého výročí od založení jejich organizace.

„Dvacet slavíme letos v říjnu a protože tím spoluzakládajícím subjektem bylo město Litovel, pořádáme k výročí společnou akci, kdy uklízíme dvě rezervace, Hejtmanku a Vrapač. Uklízí děti ze základních škol v Litovli. Dvě podobné akce jsme už letos měli, uklízíme každý rok několikrát. Například gymnasisté dělají jarní úklid,“ vysvětlil Servus.

Druhou základní školou, která se do akce zapojila je Základní škola Vítězná, tedy třída osmáků.

„Je to jazyková třída a myslím, že nikoho jsme přemlouvat nemuseli, šli v celku rádi a dobrovolně. Je dobře, že se děti dostanou ven,“ uvedla učitelka Eva Zemánková. Úklid přírody skončil okolo včerejšího poledne.

„Pro děti bude přichystané občerstvení i špekáčky, něco na pití. Uklízet je potřeba. V lese i na březích řeky je problém při povodních, voda tam vždycky připlaví odpadky. Hlavně plasty,“ doplnil Michal Servus.