Zkušenosti s nepříjemnými situacemi v noclehárnách a azylových domech mají strážníci přímo v Olomouci. Jezdí například do centra Charity na Wurmově ulici.

„Většina problémů nastává, když pracovníci podle vnitřního řádu musejí někoho odmítnout, a on s tím nesouhlasí a začne být agresivní – mlátí do dveří, vyhrožuje, strká do pracovníka Charity. V minulosti už byly případy, které měly hodně blízko k napadení,“ popsal svoji zkušenost instruktor fyzické a střelecké přípravy Městské policie Olomouc Petr Novotný.

Strážníci pracovníky azylových domů učili třeba to, jak případného útočníka odradit od napadení, jak se dostat z držení nebo co dělat, když je někdo napadne nečekaně zezadu. Dávali jim zároveň i doporučení, jak své pracoviště udělat bezpečnějším.

Podobné kurzy olomoučtí strážníci pořádali již dříve pro zdravotní sestry.

„Nápad se zalíbil zaměstnancům uničovského azylového domu a my jsme kurz nabídli i ostatním,“ řekla mluvčí Městské policie Olomouc Magda Václavíková. Cílem podle ní není vyškolit pracovníky v bojovém umění, ale především naučit je využívat k obraně prostředky, které mají na svém pracovišti k dispozici.

„I taková překážka, jako je stůl mezi zaměstnancem a dveřmi, kudy přichází klient, může pomoci zamezit útoku,“ doplnila mluvčí.