„Den jsme zahájili velmi slavnostně, čtvrťáci a páťáci přivítali naše prvňáky, pozvali jsme i maminky. Po dlouhé době otevíráme první třídu a máme tady sedmnáct dětí romského původu,“ uvedla Helena Drexlerová, učitelka ze základní školy na Přichystalově ulici.

Děti se do školy těšily, hlavně na paní učitelku. „Těšila jsem se na paní učitelku, líbí se mi tady,“ řekla Vanesa Baliárová. „Strašně moc se těšila, přemýšleli jsme nad tím, co na sebe a co uděláme s vlásky. Dcera chtěla copánky, ale nakonec jsme je nechali z části rozpuštěné. Oblékli jsme tříčtvrteční kalhoty, ráno už je chladno,“ doplnila její maminka Renata Baliárová. Stejně tak se těšila i malá Diana Mirgová.

„Dneska to bylo krásné,“ řekla. Kromě prvňáčků od úterý školu opět navštěvují ještě žáci čtvrtého a pátého ročníku.

„Těšil jsem se, ale zároveň se mi moc nechtělo. Je to tak padesát na padesát. Chtěl bych mít ještě tak měsíc prázdniny. O prázdninách jsme plavali, hráli jsme fotbal, byli jsme na táboře na Pohořenech, jezdili jsme na výlety,“ řekl desetiletý Roman Hauer.

To naopak děti v Horce nad Moravou mají ještě celý tento týden prázdniny. Kvůli rekonstrukci tamní školy poprvé usednou do lavic příští pondělí 7. září.

„Z evropské unie jsme získali peníze na investiční projekt a tak jsme začali školu přestavovat. Budovy jsou už zkolaudované, třídy se teď uklízí a připravují. Proto jsme na čtyři dny nařídili ředitelské volno,“ uvedla ředitelka školy v Horce nad Moravou Kateřina Glosová.

Doplnila, že od úterka však opět funguje od rána do tří hodin odpoledne školní družina a stejně tak pro zájemce vaří školní jídelna a to i pro děti, které jsou doma.