Ryby v nádrži chtěli pracovníci Povodí Moravy původně odlovit pomocí agregátu ještě letos. Minulý týden však při kontrole zjistili, že takovou akci kvůli hloubce vody nezvládnou. Jejich zaměstnavatel totiž snižování hladiny o dvacet centimetrů denně snížil na polovinu a pak úplně zastavil.

Vysvětlil to nejen zájmem o ochranu živočichů žijících v nádrži, ale i snahou neohrozit stabilitu hráze. Tu totiž tvoří jíl, který je nasáknutý vodou a při klesání hladiny v něm narůstal tlak. „Bezpečnost přehrady ohrožena není, “ ubezpečil v této souvislosti Libor Dostál, ředitel Povodí Moravy.

Povodí Moravy začne přehradu opětovně vypouštět až po odchodu jarních vod. „Předpokládáme, že v roce 2011 bude přehrada znovu napuštěná,“ konstatoval Dostál.

Termín bagrování sedimanetů prý ohrožen není. Odbagrováním dna by mělo ubýt toxických sinic, které na přehradě v podstatě zničily poslední dvě sezony. Aby se ale sinice do nádrže nevrátily, je potřeba vytěžit také bahno i v Podhradském rybníku, který leží nad přehradou.