Na druhém místě přistálo letadlo u Slovanského domu a jeho neupravené okolí. Třetí ostudou města je kontroverzní stavba Prioru. Bramborovou medaili za čtvrté místo si v hlasování čtenářů odnesly herny v centru města.

Největší ostuda centra Olomouce:

1. Zimní stadion 502 hlasů
2. Letadlo a jeho okolí 233 hl.
3. Prior 222 hl.
4. Herny v centru 170 hl.
5. Olomoucká tržnice 93 hl.
6. Zanedbané části olomouckých parků 80 hl.
7. Novostavba Přírodovědecké fakulty na Envelopě 62 hl.
8. Národní dům 46 hl.
9. Osvětlení Horního náměstí 45 hl.
10.-11. Obchodní dům Koruna
10.-11. Budova firmy ASO
12.-13. Nová budova magistrátu v Hynaisově ulici 6 hl.
12.-13. Budova Jednoty na zřídě Svobody 6. hl.

Zimák bez konkurence

První nelichotivé místo získal díky pěti stům hlasů zdevastovaný a chátrající zimní stadion, který chce sice město nechat celý zrekonstruovat, ale nepočítá již s původním velkorysým návrhem za jedna a půl miliardy korun.

Jak bude stadion po opravách vypadat, tak zatím nikdo neví, protože investiční záměr bude zveřejněn až na konci letních prázdnin. Navíc radnice nemá dořešené majetkoprávní vztahy, proto ani netuší, zda využije jen stávající půdorys stavby, nebo se rekonstrukce bude týkat i malé haly a okolí.

„Za největší ostudu města považuji zimní stadion. Léta neudržovaná, oprýskaná, nevzhledná budova hned naproti honosné budově magistrátu ve mně budí určité rozpaky a napovídá to taky něco o konci olomouckého hokeje,“ napsal čtenář Břetislav T. v internetové diskuzi na webových stránkách.

Příspěvků, které za největší ostudu města označily zimní stadion, se v diskuzi sešlo velké množství.

Podobně reagoval i čtenář pod přezdívkou Fred: „Je to ostuda, kterou vidí lidé téměř z celé republiky, kteří navštěvují hokejové zápasy. Jako fanda hokeje se musím stydět za své krajské!!! město, když slyším z úst kolemjdoucích fanoušků z jiných měst, jaká je to stodola na spadnutí.“

ČTĚTE PODROBNĚ o VŠECH OSTUDÁCH OLOMOUCE

Druhé místo pro letadlo

Kdysi chlouba Olomouce, dnes rozpadající se stroj, který by mělo město nechat podle čtenářů odstranit. Problémem však je, že radní s ním nic dělat nemohou. Nemají páky na to, aby jej nechali zlikvidovat, protože není majetkem Olomouce, stejně jako nevyužívaná hřiště a zchátralé budovy v okolí.

Soukromý vlastník aeroplánu provozuje v letadle vinárnu, což je jeho živností, tím pádem neplánuje, že by stroj převezl jinam. Již několik let avizuje, že letadlo nechá alespoň natřít, a již několik let se nic neděje. V anketě získal aeroplán a neudržované okolí dvě stě pětatřicet hlasů.

„Letadlo a to neudržované prostranství kolem – fakt odporné tudy procházet!“ napsala čtenářka pod přezdívkou dd v diskuzi na internetu.

Prior chybět nemůže

Podle olomouckých architektů nejkontroverznější stavba města, která znehodnotila malé náměstí před kostelem svatého Mořice a svým objemem nezapadá do okolní zástavby. Vše se má změnit příští rok. Architekti z Ateliéru R již vytvořili studii, která počítá s rekonstrukcí nejenom budovy, ale také jejího okolí.

„Dům chceme radikálně přebudovat. Stavbu nelze odstranit, ale je možné ji zásadně změnit, včetně jejích současných brutálních dopadů na okolí. Chceme, aby s ním co nejcitlivěji splynul. Jedním z klíčových témat rekonstrukce je například řešení zásobování. Naší prioritou je, aby prostranství u kostela sv. Mořice nemělo charakter zásobovacího traktu obchodního domu,“ řekl architekt Miroslav Pospíšil z Ateliéru R.

Názory čtenářů se často shodovaly s názory architektů. „Největší ostudou centra naší jinak krásné Olomouce je bezesporu šedivý a nevkusný Prior. Rádoby ozdobné neony na něj jaksi naplácnuté celý fakt jen podtrhují,“ napsala Martina Zendlová.

Prior získal v anketě jen o jedenáct hlasů méně než letadlo.

Budova magistrátu, bývalé Jednoty na třídě Svobody nebo obchodní dům Koruna bodovaly v anketě nejméně.

LUCIE BUKVOVÁ