Jedenáct z nich pracovníci umístí i na Svatém Kopečku. Ve městě také přibude čtrnáct light boxů a deset uvítacích tabulí při vjezdech do Olomouce.

Všechna turistická značení mají jednotný vizuální styl. Projekt provázely dohady radních s památkáři o barvě sloupku, na kterém jsou tabulky umístěné a hlavně zdržení kvůli výběrovému řízení.

„Něco takového ve městě dlouho chybělo. Jsem rád, že se konečně radnice rozhoupala. Líbí se mi, jak to vypadá, je to jednoduché a hezké. Akorát mi není jasné, proč není pod českým textem překlad do angličtiny, například. Nevím, jestli turisté pochopí ten obrázek, ale snad ano,“ řekl Karel Kramář, kterýs si zrovna jednu z nových tabulek na tržnici prohlížel.

První označníky začali pracovníci osazovat ve čtvrtek, do pondělí by měli dokončit první etapu. Lidé si tak můžou všimnout červených sloupků, šedých tabulek s bílým textem a piktogramem, který znázorňuje olomouckou památku či zajímavost.

Cedule jsou jen v českém jazyce, orientaci zahraničních turistů má usnadnit právě obrázek.

„Jen pro český text jsme se rozhodli z několika důvodů. V případě vícejazyčného textu by plocha cedule musela být mnohem větší nebo by se snížila čitelnost, což by nevypadalo dobře. Navíc součástí systému je i dopravní značení a vícejazyčnost zde nedovoluje legislativa. Projekt by se tak vizuálně roztříštil. Také jsme chtěli, aby na cedulích byly piktogramy. Ty by měly cizincům usnadnit orientaci po městě,“ uvedl náměstek primátora Jan Holpuch.

Přímo ve městě osadí pracovníci čtyřicet devět rozcestníků, jedenáct pak bude na Svatém Kopečku. Systém doplní do konce září čtrnáct light boxů, což jsou podsvětlené vitríny, ve kterých bude mapa města.

„Umístíme je tak, aby byly v bezprostřední blízkosti označníku a tvořily tak jednotný navigační systém,“ vysvětlil Milan Novotný z oddělení realizace magistrátu města.

Při všech důležitých vjezdech do města doplní turistické značení uvítací cedule.

„Celkem jich bude deset. Pět tabulí při vjezdu do Olomouce s fotografií Sloupu Nejsvětější Trojice za denního světla a pět při výjezdu s motivem sloupu v noci. Také dopravní značení ve městě by měly doplnit nové směrovky, aby se i řidiči mohli snáze po městě pohybovat a najít známé lokality a památky,“ popsal Novotný.

Osazení turistických rozcestníků slibovali radní do začátku letošní sezony. Zdržení způsobilo podle nich opakované výběrové řízení.

„Zpoždění bylo způsobeno tím, že do prvního výběrového řízení na zpracování orientačního systému se přihlásilo málo zájemců. Podmínkou řízení bylo, že zúčastněné firmy musely předložit vzorky směrových cedulí. Komise však ve všech případech nebyla spokojená s řemeslným provedením prototypů, a tak nedoporučila žádného zájemce. Výběrové řízení se tak muselo opakovat, a tím se projekt pozdržel,“ vysvětlil náměstek primátora Martin Major.

Vedení města také ještě v půlce července jednalo s památkáři a snažilo se je přesvědčit o barvě sloupku. Konšelé je chtěli v červené barvě, památkářům se však zdála příliš křiklavá a do historického centra Olomouce nevhodná.

„Pro Olomouc je důležité, aby turisté věnovali svou pozornost atmosféře historického jádra a památek, nikoli informačním cedulím. Přijali bychom proto lépe šedou barvu sloupků,“ poznamenal před časem Jan Kubeš z Národního památkového ústavu v Olomouci.

Nakonec však k dohodě došlo a s osazením nového systému mohli pracovníci začít. „Památkářům jsme předložili další argumenty ve prospěch červené barvy sloupků a nakonec jsme došli ke konsenzu,“ potvrdil Holpuch.

Celý orientační systém by měli pracovníci dokončit do začátku října. Realizace vyjde radnici na sedm milionů korun.