Z kraje týdne jej pomocí jeřábu vytáhli pracovníci soukromé firmy, která přislíbila restaurování památky.

„Podle dostupných informací kříž na místě ležel minimálně třicet let. Zatím se ale nepodařilo zjistit, kde původně stál, možná byl v cestě před desítkami let budované dálnici,“ řekla Eva Vaňková z litovelské radnice.

Na pohozenou a mechem pokrytou památku město upozornili litovelští obyvatelé. Reagovali totiž na výzvu, kterou před nedávnem radnice zveřejnila. Hledaly se starší fotografie nebo pohlednice poutního místa u Tří křížů z kterékoliv doby. „Místo je u polní cesty za objektem firmy Alibona, nedaleko polní cesty vedoucí z Litovle do místní části Víska. Víme jistě, že kamenný kříž s ukřižovaným

Ježíšem tam stál ještě kolem roku 1990. Pravděpodobně jej nezničili vandalové, ale spadla na něj zlomená lípa. Kříž se zlomil, spodní část zůstala na místě a samotný kříž odvezli Technické služby Litovel do litovelského muzea. A tady stopa končí,“ vysvětlila Vaňková.

Muzeum v Litovli přešlo po povodních v roce 1997 pod Město Litovel a tak se pracovníci města obrátili na Vlastivědné muzeum v Olomouci, které některé předměty z Litovle odváželo.

„Máme k dispozici i fotografii ještě stojícího kříže, ale nenašli jsme jej. Proto jsme dali výzvu na webové stránky Města Litovel a všímaví občané nás upozornili, že podobný kříž leží vyhozený u vody v Mladči blízko dálnice. Památka od Alibony to ale nebyla,“ doplnila Vaňková.

Okolí kdysi poutního místa s kamenným torzem, které stráží tři vzrostlé lípy se začátkem května dočkalo úprav. Pracovníci litovelských Technických služeb prostor uklidili a pro kolemjdoucí přidali lavičku, aby se zde mohli zastavit a odpočinout si. (paš)