„Říkal jsem si, že vás přijdu po ránu pozdravit, podpořit a povzbudit. Podstata státní maturity je jen jedna jediná – zvýšit kvalitu úrovně státní maturity. Přeji vám odvahu, aby se to podařilo a věřte, že jsem v duchu s vámi a držím vám palce. Je to generálka i pro ministra školství,“ řekl studentům ministr školství.

Jak by státní maturita mohla vypadat si na lutínské střední škole zkouší asi šedesátka studentů. Nerovzita na nich znát nebyla.

Zatím to vypadá chaoticky

„Nevím jaké to bude, ale zatím to vypadá docela chaoticky. Maturity nanečisto smysl mají, alespoň zjistíme, co tam je za otázky. S učiteli jsme si říkali postupy, co máme vyplňovat a zkusili jsme i několik didaktických testů z češtiny,“ uvedl v pondělí před zahájením zkoušky Miroslav Kubíček, student druhého ročníku nástavbového studia lutínské školy.

„Nepochopila jsem, proč to někdo chce bojkotovat. Jsem ráda, alespoň budu vědět do čeho jdu,“ sdělila další studentka Sylva Švábová.

Maturity začaly v pondělí ráno rozpečetěním plastového boxu s otázkami, v devět hodin se pak studenti uzavřeli s učiteli do tříd. Povinně doplňovali odpovědi k otázkám z českého jazyka, rozhodnout se ale mohou mezi cizím jazykem nebo matematikou.

Určit si mohli dokonce i stupeň obtížnosti. Na lutínské škole testování potrvá až do středy.

„Maturity nanečisto smysl určitě mají, už jen proto, že se vyzkouší celková příprava zkoušek, která je celkem dost komplikovaná. Žáci si vyzkouší, jak by to v květnu mohlo vypadat. Když to nezkusí, je to pro ně handicap,“ uvedla pedagožka a zároveň školní maturitní komisařka Jitka Bušinová.

Ředitel: Obsahová stránka pokulhává

Ředitel školy Pavel Michalík sice se státní maturitou souhlasí, ale stejně jako někteří jeho kolegové, k ní výhrady má.

„Obsahová stránka trochu pokulhává. Je potřeba ji trochu zjednodušit a dopracovat. Navíc je otázka, zda by zadání mělo být pro všechny typy škol stejné,“ uvedl.

Vysvětlil, že jsou připravené tři zkoušky, matematika, český a cizí jazyk, jejich obtížnost je různá.

„Například cizí jazyk je nastavený vysoko, jazyk český výrazně méně, u matematiky se píše jen písemná práce. Jako matematik to nepovažuji za dostatečné, ústní část tam chybí,“ řekl.

Vše naskenovat a poslat do centra

Za problém považuje i to, že všechny testy se mají skenovat a odesílat do centra, kde se budou zpracovávat.

„Je to obrovský datový tok a nevím, jak to bude fungovat. V pátek se dělala zkouška a moc to nefungovalo. Osobně bych byl pro jednodušší model, kdy třeba půl hodiny před testem sem přijde nějaké stručné zadání, které se nakopíruje a roznese do tříd. Je to řešení za pár korun a přitom bezpečnost zajištění obsahu je stejná,“ sdělil.

Podle ministra školství Josefa Dobeše je spuštění generálky státních maturit dalším počinem na cestě zkvalitnění českého školského systému.

„Státní maturity jsou důležité, protože je to krok, jak zlepšit kvalitu ve vzdělávání. Měříme kvalitu v doposud bezbřehém systému, kde je ohromná síť škol, které vzdělávají podle svého a vůbec se neměří kvalita. My hodnocení zavádíme centrálně, budeme vidět, jak si školy stojí,“ vysvětlil důvody zavedení státní maturity ministr a doplnil, že by chtěl zavést i takzvané malé maturity, nebo-li srovnávací zkoušky na základních školách v páté a deváté třídě.

Velmi drahý špás

Do pilotního testování se zapojilo 1325 středních škol po celé České republice, výsledky se studenti dozví 3. listopadu.

„Musíme popřípadě odstranit chyby, které se v generálce objeví a jsou to zejména logistické a organizační věci. Nebudeme řešit výsledky studentů, ty jsou jenom orientační, protože dnes skládají zkoušky z toho, co ještě neprobrali a jsou na začátku ročníku. Je to okrajové, spíš pro ně, aby si uměli představit, jak to bude vypadat. Jsou prvním rokem na který zkoušky dopadly a proto mají výhodu si to zkusit,“ doplnil.

Cena generálního testování je sto dvacet milionů a rozpočet na každý rok státní maturity byl dvě stě čtyřicet milionů.

„Jde o velmi drahý špás. Podařilo se mi dodatky smluv cenu srazit o dvaašedesát milionů. To bylo jediné co jsem mohl, smlouvy byly uzavřené na čtyři roky dopředu a já jsem už jen licitoval, jestli se dají udělat nějaké slevy a to se povedlo,“ doplnil ministr školství.