„V obchodech můžete koupit i různé směsi pro zimní přikrmování ptáků, nejlepší jsou však ty, ve kterých jsou převážně semena slunečnice,“ informoval Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.

Pokud některé krmítko navštěvují výhradně vrabci, tak jim podle Šafránka mohou lidé dávat i strouhanku ze suchého bílého pečiva. Pro kosy, kvíčaly, cvrčaly a brkoslavy mohou milovníci přírody zavěsit kolem krmítka nebo na větve před okno jablka a plody jeřabin.

„Sýkorky, brhlíky a strakapoudy spolehlivě přilákáte na hovězí lůj. Někteří ptáci, jako například pěnkavy, jikavci a chocholouši nejraději sbírají semena na zemi pod krmítkem a tak není na škodu, když nějaká semena vypadnou,“ dodal.

Ptákům je dobré předkládat co nejpřirozenější potravu, nevhodné jsou hlavně zbytky z kuchyně.

„Ty většinou obsahují sůl, která působí jako jed. Pro malé ptáky velikosti čížka může být již jen jedno zrnko soli ze slaného rohlíku smrtelnou dávkou,“ varoval Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

„Vhodné není ani pečivo, zvláště čerstvé, které může způsobit zažívací potíže. Jen kachnám a labutím jej dávat můžeme, mají jak známo „kachní žaludek“ a i případné přebytky soli ve vodním prostředí snáze naředí,“ uvedl.

(tau)