„Řekla nám o tom kamarádka. S přítelem hodně cestujeme, rádi poznáváme kulturu cizinců a Mongolsko mě vždycky zajímalo. Šli jsme tam s tím, že se s těmi lidmi seznámíme, třeba že i ochutnáme jejich tradiční kuchyni, což se stalo. Jídlo bylo vynikající a ještě jsme dostali pár kousků s sebou domů,“ řekla Ingrid Hanzlíková, která s přítelem Mirkem mongolskou rodinu navštívila.

„Nevěděli jsme jací lidé to budou a hodně příjemně nás překvapilo, že byli spontánní a přirození. Jsme z té návštěvy nadšení, příjemně naladění,“ dodala.

Do Česka za prací

Damdindorj Erdenedalai se svou pětičlennou rodinou žije v České republice už osmým rokem, přišli sem za prací. Prošli už několika českými městy a po několikaleté zastávce v severních Čechách se před dvěma měsíci vrátili zpět na Moravu, do Olomouce.

„Bydleli jsme v Ulánbátaru, ale v Mongolsku je draho a malé platy. Přišli jsme sem za prací,“ vysvětlil z části otec, kterého doplnila jeho osmnáctiletá dcera Sodtsetseg.

Na rozdíl od něj umí perfektně česky, stejně tak i její dvanáctiletá sestra Sodgerel. V Mongolsku byl Damdindorj naposledy před dvěma lety. Cesta je drahá a jízda vlakem, který je oproti letadlu o něco málo levnější, trvá sedm dní.

„V Česku se nám líbí, žije se nám tady dobře. Pracuji jako skladník v supermarketu,“ pokračoval otec.

Jeho starší dcera navštěvuje střední školu v Uničově, mladší základní školu v Olomouci a nejmladší Sodchimieg je ještě doma s maminkou.

Dárky nosí zimní dědeček

I přesto, že nadcházející svátek Mikuláše je pro ně něco, co se u nich doma neslaví, dvanáctiletá Sodgerel letos půjde převlečená za čerta.

„Když jsem byla ještě ve školce, přišel tam čert s andělem a Mikulášem, strašně jsem se bála,“ vzpomněla.

„U nás se děti nestraší. Říká se, že když se dítě lekne, odejde mu duše a ono pak zemře,“ podotkla její starší sestra. I české vánoce pro ně byly novinkou, teď už je však slaví a pochutnají si na řízku, ryby totiž Mongolové moc nejedí.

„Datum našich vánoc se mění, ale máme je až po Novém roce, dárky nám nosí zimní dědeček, máme to podobné jako v Rusku. Konec roku ale slavíme jako všude jinde,“ vysvětlila studentka.

Na cukroví a kačenu

Teď je karta na straně českého páru, který už své nedělní hostitele k sobě pozval.

„Domluvili jsme se, že před vánocemi je pozveme k nám. Budeme mít určitě nějaké cukroví, tatínek má sladké rád. Udělala bych jim pečenou kačenu se zelím a domácíma bramborovýma a houskovýma knedlíkama, jako polévku kapustnici,“ prozradila menu Ingrid Hanzlíková.

Projekt Rodina Odvedle pořádá od roku 2004 občanské sdružení Slovo 21 a má napomoci nejen vzájemnému poznávání komunity cizinců dlouhodobě nebo trvale žijících na území České republiky a české společnosti, ale také přispět k vytváření přátelských vztahů mezi nimi.