„Je to čtrnácté a patnácté mládě lvů berberských, které se v naší zoologické zahradě narodilo. Je to úspěch, protože se podařilo tato mláďata odchovat po pěti letech. Přestože jejich matka byla uměle odchovaná, zajímavé je, že o svá mláďata se velice dobře stará. Je to její první vrh a oba rodiče jsou vzorní,“ řekla mluvčí olomoucké zoo Hana Labská.

„Jejich rodina je funkční, oba si s koťaty hrají, tak jak je to vidět ve volné přírodě. Je to přímo dokonalá rodina,“ uvedla jejich ošetřovatelka Dana Reisigová.

Ta každý den do výběhu chodí, střídá se s rodiči malých lvíčat.

„Chodím za nimi každý den a zkouším si s nimi hrát, tak jak si hrají s matkou. Honíme se po výběhu, dostávají určité povely, protože se od nich nenechám pokousat, i když náznaky už mají. Nerozeznají hru, kterou hrají se mnou a kterou s rodiči. V soužití jsem pro ně rovnoměrný partner,“ vysvětlila s tím, že jejich kousance a modřiny vypadají jako od dospělého psa.

„Jen jejich drápky a zuby jsou trochu jiné, víc ostřejší. Lvíčata mi zatím roztrhala jen nohavice, ale samice levharta mě drápla tak, že mi ruka krvácela. Bylo to ale jen ve formě hry. Ta zvířata vás nechtějí zakousnout, dělají to spíš nevědomky,“ podotkla ošetřovatelka.

Někteří lidí si myslí, že lví koťata mají stejně hebkou srst jako ta, která máme doma. Jenže kožich malých šelem spíš připomíná hrubosrstého jezevčíka.

„Srst se jim mění postupně. Po narození mají lvíčata kožich jemný, ale špičky mají zvláštní, jako kdyby člověk narazil na ježečka, ale jemnějšího. Během dospívání jim však srst ztvrdne. Teď už ji mají úplně hrubou a začíná být i mastnější. Například levharti však mají srst hebkou, jak plyšová hračka po celou dobu života,“ doplnila Dana Reisigová.