Tamní římskokatolická farnost pracovala na projektu opravy pozdněgotické památky asi dva roky a nyní získala peníze na celkovou rekonstrukci z takzvaných Norských fondů.

Součástí bude i restaurování několika uměleckých děl, z nichž některé patří k původnímu mobiliáři kaple, pro účely stálé expozice.

„V současné době je kaple v mnoha ohledech v havarijním stavu - narušená statika, zavhlčení, napadení krovu dřevokazným hmyzem, zničená dlažba, nefunkční rozvody inženýrských sítí, uvolněná a opadávající historická výmalba. Několik pokusů o renovaci už bylo, ale nikdy se to zatím nepovedlo,“ uvedl farář Josef Rosenberg.

Práce na kapli už začaly letos v květnu, pokud vše půjde podle plánu, hotovo by mělo být do konce příštího roku. Celkové náklady se pohybují okolo deseti milionů korun, přičemž patnácti procenty se na opravě podílí i město Litovel.

„Chceme kapli kompletně opravit, včetně její výzdoby. Pořídíme také nové vybavení tak, abychom objekt mohli využívat víceúčelově,“ doplnil kněz.

„Že se nejstarší památka v Litovli rekonstruuje, vítáme. Bylo už několik pokusů ji opravit, ale zatím to nedopadlo. Zastupitelstvo města schválilo, že poskytne na stavbu příspěvek, a to ve výši milion sedm set tisíc korun,“ sdělil starosta Litovle Vojtěch Grézl.