Soutěž, kterou pořádá společnost Moravská vodárenská v regionech svého působení, se na Olomoucku konala poprvé.

„Je to soutěž pro žáky druhého stupně základních škol a víceletých gymnázií, kteří soutěží ve dvou kategoriích mladších a starších žáků. Hlavní náplní soutěže jsou pokusy za pomoci vodního kufříku, což je přenosná minilaboratoř, kterou naše společnost věnovala školám v regionu,“ vysvětlila mluvčí Moravské vodárenské Helena Koutná.

Děti předvedly před porotou hned několik pokusů, jeden povinný, který si vylosovaly a jeden připravený ze školy.

„Zájem o soutěž je veliký, snažíme se děti vychovávat k ekologii a ekologickému myšlení,“ podotkla mluvčí. Jedněmi z těch, kdo se utkali o titul Nejlepšího laboranta, jsou i studenti z tercie uničovského gymnázia.

„Vytáhli jsme si pokus s názvem Závod kapalin a měli jsme zjistit, jak rychle stékají kapaliny ze šikmé roviny. Pro porovnání jsme měli vodu, olej a med,“ uvedl Vladimír Konrád, který do budoucna zvažuje studium chemie nebo architektury.

Jeho spolužák Matouš Cigánek doplnil, že pokus, který si připravili je Nanofiltrace vody. „Je to přefiltrovávání vody přes filtrační membránu. Složité to ani není,“ doplnil s tím, že i on zvažuje v budoucnu studovat chemii na olomoucké univerzitě.

Poslední členka jejich týmu Kateřina Švédová pak dodala, že podobná soutěž jim určitě může pomoct, třeba v mluvení před lidmi.

Vítězem starší kategorie, odpovídající 7. a 8 třídám ZŠ, se stala třída 8.C FZŠ Terera-Helsinská a v mladší kategorii, odpovídající 6. a 7. třídám ZŠ, se stalo družstvo chlapců třídy II.B8 Gymnázia Olomouc-Hejčín. Vítězové si odvezli zbrusu nové Vodní kufříky.