Black v akci

Pozornost přihlížejících upoutali nejdřív cvičení psi, kteří předvedli poslušnost i zadržení pachatele. Byl mezi nimi i německý ovčák Black, který před nedávnem vypátral pohřešovaného muže v Lošově.

„Muž v noci odešel z domu. Psa jsme nechali načuchat jeho odložené věci, uvedli ho na stopu a on ji vypracoval až k místu v lese, kde muž usnul,“ popsal kynolog Ondřej Ševčík, pro něhož není Black první pes, se kterým pracuje. Speciálně vycvičení psi dokáží navíc vyhledat i třeba drogy nebo zbraně. To první předvedl Aron, který dokázal mezi pěti stejně vyhlížejícími bednami spolehlivě určit tu s balíčkem návykové látky.

Protože v Olomouci sídlí také pyrotechnická zásahová jednotka, která působí po celé Moravě, předvedli policisté také postup při nalezení podezřelého předmětu. Auto s odloženou krabicí nejprve zkontroloval policista ve speciálním obleku.

„Těžký ochranný oblek chrání tělo před působením výbuchu. Váží přibližně čtyřicet kilogramů,“ uvedla Ivana Bílková, která akci uváděla.

Pro potvrzení, zda jde skutečně o výbušninu, se používá opět speciálně vycvičený pes. Ten auto a jeho okolí prohledal a u nebezpečné krabice nezačal štěkat, ale klidně si lehl. Poté, co dostal svoji odměnu, vyrazil na místo pyrotechnický robot Teodor. Zařízení, které je schopné manipulovat s výbušninou, aniž by lidem hrozilo nebezpečí, používají policisté pouze ve výjimečných případech.

Teo může vyrazit i s rozstřelovačem

„Nasazujeme ho jen na podezřelé předměty. Může mít i různé nástavby, jako třeba rozstřelovač, brokovou zbraň nebo rozřezávací nástavbu,“ popsal Lubor Dolníček z pyrotechnické zásahové jednotky v Olomouci.

Při ukázce na Horním náměstí robot podezřelý balíček pouze opatrně uchopil a odvezl pryč od diváků. V praxi by následovalo samozřejmě ještě jeho prověření a zneškodnění.

„Pokud by to bylo v husté zástavbě nebo by z jiného důvodu bylo nebezpečné provést likvidaci na místě, použili bychom kontejner pro přepravu nebezpečných předmětů,“ zmínil Dolníček další speciální zařízení. Kulová nádoba se silnými ocelovými stěnami je schopná „vstřebat“ výbuch, aniž by bylo okolí ohroženo.

Pyrotechniky pozoroval i promátor

Pyrotechnici z Olomouce zasahovali loni například při přepadení v Krnově, kdy lupič ozbrojený granátem způsobil výbuch u směnárny v obchodním domě. Sám přitom zahynul.

Ukázkám policejní práce přihlížel i primátor Olomouce Martin Novotný, který pochválil spolupráci policie s městem při každodenním provozu i krizových situacích, jakými jsou třeba povodně.

„Chtěl bych policistům popřát co nejméně případů a co nejhodnější a nejslušnější občany,“ dodal primátor.

Den prevence OBRAZEM

Ukázky policejní práce na Horním náměstí v Olomouci
Ukázky policejní práce na Horním náměstí v Olomouci
Ukázky policejní práce na Horním náměstí v Olomouci
Ukázky policejní práce na Horním náměstí v Olomouci
Ukázky policejní práce na Horním náměstí v Olomouci