O tom, že se čtvrtý ročník akce Den lidí bez domova vydařil, svědčil fakt, že půl hodiny po zahájení už chyběla první ze čtyř polévek - boršč.

Nádherné slunečné počasí vylákalo z domu nejen seniory, ale i pracující z kanceláří nebo studenty z učeben. Na dobrou polévku dostalo chuť spousta z nich. Že se na Horním náměstí něco děje, mohl člověk poznat už jen podle dlouhé fronty, která se stála na polévku.

„V rámci akce Den lidí bez domova máme připraveno necelých 400 porcí polévek k prodeji pro zájemce a kolemjdoucí. Výtěžek z akce pak jde na konto olomoucké charity,“ osvětlila Yvona Ponikelská z Dobrého místa pro život, které akci pořádalo .

Vařily olomoucké restaurace

Doplnila, že polévky pro letošní rok navařily olomoucké restaurace Lobster, MTrojka, Farmak gastro a restaurace na Letné. A opravdu chutnaly výborně, půl hodiny po začátku akce byla první ze čtyř pryč.

Každá polévka se podávala v krásných keramických miskách různých barev.

„Misky pro nás vyrobila sociální firma Ergones díky sponzorům NB Oiltec s.r.o., Dům U parku s.r.o., PCRK a.s. a NAVARAFOTO s.r.o. Klienti sociální firmy mají s miskami celoroční práci, jsou v ceně polévky, která stojí 50 korun,“ shrnuje Ponikelská.

Lidem tak kromě zaplněných žaludků zbyla i krásná památka.

Moderátorka akce hlásala do mikrofonu, že došla i další polévka, a to akce netrvala ani hodinu. Zájemcům o polévky to ale nevadilo a dál se nadšeně vyhřívali na slunci ve frontě.

„Chtěla jsem boršč, ale když není, tak si dám, co zbude,“ řekla s úsměvem návštěvnice Zuzka, která se dozvěděla o akci od kamarádky, se kterou přišla.

Sigmáci pomohli před tréninkem

Lákadlem kromě polévek byly i osobnosti, které je nalévaly. Mezi ně patřila například herečka Moravského divadla Ivana Plíhalová.

„Letos jsme tu s kolegyní jen ve dvou, protože se v divadle zkouší,“ omlouvala absenci kolegů herečka. Vzápětí s úsměvem dodala, že její směna na náměstí už kvůli vyprodané polévce skončila.

Před tréninkem si účast splnila i čtveřice fotbalistů Sigmy Olomouc.

„Odskočili jsme si před tréninkem, protože se účastníme každoročně. A už se těšíme, až si nějakou polévku taky dáme, loni byly skvělé,“ shrnuli olomoučtí fotbalisté Martin Sladký, Jan Štěrba, Michal Vepřek a Šimon Falta.

Kvůli velkému zájmu museli pořadatelé zajistit 150 porcí polévek navíc, celkem se tak prodalo 550 porcí polévek. Výtěžek 27 500 korun poputuje na konto olomoucké charity.

Autorka: Nikola Salvetová