Vstup do Středoevropského fóra se architekti spolu s vedením muzea rozhodli ozdobit netradiční plastikou.

„Chceme zde umístit repliku obří sochy Aleše Veselého: Kaddish – Modlitba za zemřelého (1967–1968), která vznikla jako připomínka zrůdných okolností 2. světové války.

Socha by měla obracet svůj zrak směrem k dnešní Univerzitní, dřívější Židovské ulici,“ vysvětlil ředitel Muzea umění Pavel Zatloukal.

Nový objekt, který by měl vyrůst v proluce v Denisově ulici, bude se zrekonstruovanou budovou stávajícího muzea propojen rozlehlou dvoranou, v níž návštěvníci najdou pokladnu, informační centrum, šatny, toalety, ale také knihkupectví a občerstvení.

Oba objekty spojí komunikační osa, která povede do jednotlivých sálů a dalších prostor.

#nahled|https://g.denik.cz/43/0b/sefo_forum_vizu_0710_23_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/0b/sefo_forum_vizu_0710_23.jpg|Vizualizace podoby Středoevropského fóra v Olomouci. Zdroj: MUO#

Čtyři podlaží knih a nová kašna

V centrální části SEFO muzeum počítá s Knihovnou Otto F. Bablera. Ta se rozprostře do čtyř podlaží s regály plnými knih.

Knihovna by ve výsledku měla svým návštěvníkům nabídnout nejen volný výběr knih, ale také archiv výtvarných publikací ze středoevropského regionu, digitalizované knihovní fondy a v neposlední řadě i pořádání workshopů a seminářů.

Ve staré části budovy, kde bude nová dvorana, chce muzeum umístit kašnu Antona Hanaka s názvem Dítě nad všedním dnem, kterou Hanak údajně v roce 1912 vytvořil přímo pro Olomouc a nyní po své rekonstrukci ozdobí vstupní halu fóra.

#nahled|https://g.denik.cz/43/f2/sefo_forum_vizu_0710_08_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/f2/sefo_forum_vizu_0710_08.jpg|Rekonstrukce vstupní haly s kašnou - vizualizace #

Stalin s Leninem v zemi

V zadní části novostavby vznikne i několik „dvorků“ v různých výškových úrovních, které doplní zeleň a vodní plochy. Právě zde chce muzeum také umístit několik plastik.

„V jednom z dvorků bude vyhloubena jáma, do níž zapustíme zrekonstruovaný pomník Lenina, Stalina a dělníka třímajícího prapor, který dříve stával na Palachově náměstí,“ nastínil ředitel muzea.


CO ŘÍKÁTE NA PODOBU FÓRA?

ANKETA, DISKUSE, VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Kino Central se změní na víceúčelový sál

Na svém původním místě zůstane Divadlo hudby, které rekonstrukcí získá vlastní zázemí a také větší kapacitu. Nového kabátu se navíc dočká i sál kina Central.

„Ten by měl nabídnout možnost přeměny na koncertní sál, promítací síň či auditorium,“ doplnil Zatloukal.

#nahled|https://g.denik.cz/43/f2/sefo_forum_vizu_0710_19_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/f2/sefo_forum_vizu_0710_19.jpg|Víceučelový sál, bývalé kino Central - vizualizace#

„Dnes vystavujeme na 1500 metrech čtverečních. Po dostavbě centra se nám otevře plocha 2400 metrů čtverečních. Kromě toho bude mít fórum tři prostory pro lektorskou a animační činnost s plochou zhruba 270 metrů čtverečních. Kapacita Divadla hudby a kina Central bude v prvním případě 70–100 lidí, ve druhém případě až do 200 lidí,“ vysvětlil Zatloukal.

Novostavba i rekonstrukce starého

Vybudování fóra v Olomouci je v současnosti závislé hlavně na tom, zda se muzeu podaří získat půlmiliardovou dotaci na jeho výstavbu.

„V případě, že s žádostí uspějeme, příští rok zasvětíme dokončení stavebního projektu, vyřizování stavebního povolení a soutěži na generálního dodavatele stavby. Novostavba a rekonstrukce by měly být zahájeny v roce 2012. Středoevropské fórum bychom mohli veřejnosti předat na podzim roku 2014,“ uzavřel Zatloukal.

Kromě zástavby proluky počítá projekt i s rekonstrukcí stávající budovy muzea, které by mělo dostat novou podobu zvenčí i zevnitř.