VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Forum: Architekti se přou o lukrativní projekt

Olomouc /DISKUTUJTE/-O podobě Středoevropského fora Olomouc, projektu za půl miliardy korun, nerozhodne prestižní soutěž desítek, možná stovek architektů, jak Muzeum umění plánovalo. Narazilo totiž u České komory architektů (ČKA), která označila zadání veřejné zakázky na návrh kulturního centra za neregulérní a v rozporu se svými soutěžními standardy.

22.7.2009 5
SDÍLEJ:

Proluka v Denisově ulici vedle Muzea umění.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Vedení Muzea umění proto nakonec soutěž nevypsalo a na základě jiné zákonné normy oslovilo dvě projekční kanceláře, aby návrh zpracovaly. Na stole budou v září.

„Soutěž by jistě byla nejreprezentativnějším řešením. ČKA však požadovala nedodržení zákona o veřejných zakázkách, což je samozřejmě nepřípustné. Přimělo nás to k tomu, abychom hledali jinou, opět zákonnou formu, k získání výchozí architektonické studie – zakázku malého rozsahu vybraným projektantům. Důležité je i to, že nedojde k prodlení. Čas nás tlačí,“ reagoval ředitel Muzea umění Pavel Zatloukal.

Podle něj uskutečnění projektu Středoevropského fora Olomouc, který je závislý na získání dotace z Evropské unie, ohrožen není. „To v žádném případě,“ ujistil Zatloukal.

Proč se soutěžní klání neuskuteční? Vše ztroskotalo, zjednodušeně řečeno, na penězích. Česká komora architektů napadla zadání soutěže o návrh podoby Středoevropského fora – ambiciózní investice do moderního badatelského a kulturního stánku, který nabídne evropskou výtvarnou kulturu od roku 1945 a konfrontaci děl z obou stran železné opony.

Muzeum umění totiž trvalo na tom, že vyplatí odměnu jen vítězi veřejné zakázky. Komora však chtěla, aby peníze získali i další účastníci soutěže.

„Citované ustanovení umožňuje souběžně udělit ceny a odměny těm, kterým není zakázka zadána, ale byli v soutěži oceněni, přičemž v případě vítěze soutěže umožňuje kompenzaci ceny formou zápočtu honorářem,“ poukazoval ve stanovisku předseda ČKA Dalibor Borák.

Podle něj olomoucký projekt znamená možnost uskutečnit jeden z největších soudobých architektonických počinů v prostředí českých historických měst.

„Je tedy na pováženou a s podivem, že zadavatel, kterému by měly být taje profese architektů a urbanistů známy, popírá svým postupem základní předpoklady pro možnost řádného a kvalitního profesního výkonu. Rozsah úkolu vyžaduje mimořádnou míru tvůrčího úsilí architektů, jemuž se cenami a odměnami dostává i tak pouhých drobků a většina odvedené práce zůstane bez odměny,“ uvedl.

Muzeum umění spolu s ministerstvem kultury s architekty jednalo. Ve sporu nad různým výkladem zákona o veřejných zakázkách se však neshodli.

„Nebylo to možné. Na rozdíl od tvrzení ČKA jsou právníci ministerstva kultury přesvědčeni, že jejich požadavek odporuje zákonu. Nakonec jsme se dozvěděli, že proti těm soutěžícím, případně porotcům, kteří jsou členy komory architektů, užijí v případě, že se soutěže zúčastní, kárné opatření. To jsme opravdu nechtěli dopustit,“ vysvětlil Zatloukal, proč se nakonec rozhodli udělit zakázku vybraným projektantům.

Formu zadání menší, takzvané podlimitní zakázky do určité sumy umožňuje legislativa. „Architekti na návrhu usilovně pracují. Už jsem viděl náčrty a věřím, že to, co budeme mít koncem srpna až počátkem září v rukou, bude to nejlepší možné. Bohužel je pryč prestižní stránka – na soutěž se chystaly desítky, možná stovky architektů,“ poznamenal ředitel Zatloukal.

Muzeum umění oslovilo architekty, s nimiž spolupracovalo již v minulosti – Michala Sborwitze, který nejen v 90. letech projektoval úpravy muzejní budovy, ale připravil také ověřovací studii pro projekt Středoevropského fora, a dále Jana Šépku, jednoho z týmu architektů, kteří navrhli podobu Arcidiecézního muzea v Olomouci.

Jak komentuje další postup Muzea umění ČKA? „Je nám líto, že kvalita architektury je až na druhém místě. Je to ke škodě celého projektu. Investice je to obrovská a snahou by mělo být získat nejkvalitnější návrh. Architektonickou soutěž preferujeme proto, že je netransparentnější a najde se v ní skutečně ten nejkvalitnější návrh,“ uvedla mluvčí ČKA Markéta Pražanová.

Ředitel Zatloukal však kontroval s tím, že muzeum je státní příspěvková organizace a především musí dodržovat zákony.

„Názory a požadavky kohokoliv jiného, tedy i ČKA, jsou druhořadé. Tvrdí, že jí jde o kvalitu architektury, ve skutečnosti věc ztroskotala na jejich požadavku na nezákonné vyplácení cen a odměn,“ uzavřel Zatloukal.

Středoevropské forum, pokud se podaří získat půlmiliardovou dotaci, nabídne veřejnosti evropskou výtvarnou kulturu od roku 1945 a konfrontaci děl z obou stran železné opony.

Mělo by se stát mezinárodním badatelským centrem, v němž vznikne také divadelní prostor a filmový sál či depozitář. Nový kulturní a vědecký stánek v Denisově ulici by mohl první návštěvníky přivítat na konci roku 2013.

Autor: Daniela Tauberová

22.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 25 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti Technik kvality. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Třebčín č.p. 222, Lutín., Náplň práce:, - provádění měření na CMM zařízení, - tvorba a zpracování měřících protokolů, - tvorba programů pro CMM měření, - navrhování optimálních metod pro měření dílů, - vyhodnocování naměřených dat, -komunikace projektovými vedoucími ohledně měření dílů, -reportování vedení společnosti, První kontakt je možný POUZE telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Mb tool s.r.o., 783 42 Slatinice. Informace: Pavla Přikrylová, +420 734 321 411.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 480 Kč

Obsluha strojů na výrobu pečiva, čokolády a cukrovinek Obsluha strojů na výrobu pečiva, čokolády a cukrovinek. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15480 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pracoviště: Zahradní č.p. 585/7, Olomouc., Popis pracovní činnosti: provádí nastavení a seřízení strojního zařízení, kontroluje a reguluje navážky těstových kusů, kontroluje a reguluje tvar a osazení těst. kusů, provádí průběžný úklid a sanitaci dle stanovených sanitačních postupů. Provádí osazování, rovnání, tvarování, sázení a odběr pečiva. Účastní se výroby a řídí se pokyny odpovědných pracovníků. Plní další úkoly vyplývající ze sjednaného druhu práce uložené přís. vedoucím zaměstnancem. , Pracovní doba: směny 6 - 14 hod., 14 - 22 hod., 22 - 6 hod., práce PO - NE., Kontakt je možný POUZE mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Penam, a.s. - pekárna olomouc, Zahradní, č.p. 585, 779 00 Olomouc 9. Informace: Jarmila Vávrová, +420 585 151 862.

Právo - Právo Právník 20 000 Kč

Podnikoví právníci Právník. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Litovelská č.p. 1340/2c, Olomouc., , Náplň práce:, ­ Zpracovávání návrhů smluv, stanovisek, analýz a jiných právních dokumentů, ­ Zajišťování revizí smluv a obdobné dokumentace , ­ Zpracování vyjádření ve správním řízení , ­ Podílení se na projektech financovaných z fondů EU, ­ Vedení personální evidence a souvisejících smluvních vztahů, ­ Poskytování a zabezpečování právní podpory jednotlivým odborným útvarům společnosti, , Požadujeme:, ­ Vzdělání VŠ právního zaměření , ­ Praktické zkušenosti s aplikací zákoníku práce, občanského zákoníku, , financováním projektů z EU , ­ Schopnost samostatného a zodpovědného zpracování svěřených úkolů, odpovídající pracovní nasazení, kreativní a pozitivní přístup k řešení problémů, vlastní iniciativa, logický úsudek, ­ Praxe na obdobné pozici výhodou, ­ Loajalita, pečlivost, ochota učit se, schopnost pracovat v týmu i samostatně, odolnost vůči stresu, ­ Znalost anglického jazyka, - Uživatelské znalosti a schopnosti práce s PC, , Nabízíme:, ­ Práci na plný úvazek na pracovní poměr v dynamicky se rozvíjející společnosti se stabilním zázemím , ­ Odpovídající finanční ohodnocení , ­ Moderní, profesionální a příjemné pracovní prostředí, Pracovní poměr na dobu určitou., , Životopisy zasílejte POUZE na výše uvedený email.. Pracoviště: Hopr group, a.s. - pracoviště, Litovelská, č.p. 1340, 779 00 Olomouc 9. Informace: Kateřina Cimburková, +420 601 085 817.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/ce pro mzdovou účtárnu - zástup za rodičovskou dovolenou. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Pískoviště 1663/3, Šternberk., Požadujeme:, - úplné středoškolské vzdělání , - pracovní zkušenosti na obdobné pozici výhodou, - znalost AJ nebo NJ výhodou, - samostatnost, flexibilitu, pracovitost, zodpovědnost, Místo je vhodné i pro absolventy., Nabízíme:, - zázemí dynamické a prosperující zahraniční společnosti, - odpovídající finanční ohodnocení, prémie, - měsíční prémie, - rozvoj v rámci pracovní pozice, školení, - stravenky, - jazykové vzdělávání, - bonus za doporučení nového zaměstnance, Náplň práce:, - zadávání dat do docházkového systému, - zpracování pracovních neschopností, - pomocné práce, Pracovní doba: 7:00 - 15:30 hod., Životopisy zasílejte POUZE na výše uvedený email.. Pracoviště: Keestrack - cz, s. r. o., Pískoviště, č.p. 1663, 785 01 Šternberk 1. Informace: Michala Vejchodová, .


Pohřešovaná dívka odešla z místa bydliště své matky v Olomouci v úterý 17. července odpoledne.

Dívka odešla z domova. Rodiče doufají, že se ozve. Neviděli jste ji?

Prázdné nádrže v rozáriu v olomouckých Bezručových sadech
1 23

V Rozáriu jsou další reklamace. Bazény nejde napustit a chybí stínící plachty

AKTUALIZUJEME

Olomoučtí policisté chytili lupiče. Jeden z nich má na svědomí 26 loupeží

Olomoučtí policisté objasnili sérii 26 loupeží v olomouckých a přerovských prodejnách. Ty měl na svědomí sedmatřicetiletý muž z Ostravska, kterého v březnu propustili z vězení.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

AKTUALIZOVÁNO

Životní skalp! Štefková přežila kritické momenty a vyřadila Plíškovou

Prokletí těžkých losů prolomeno! Barbora Štefková v 1. kole domácího ITS CUPu zvládla několik kritických momentů a vyřadila nasazenou trojku Kristýnu Plíškovou.

Místo lávky u bazénu je ve hře podchod. Radní projednávali dvě varianty

O podchodu, který by měl nahradit zrušenou lávku spojující ulice Na Trati a Václavkova v olomoucké městské části Západ, jednali ve středu na svém zasedání olomoučtí radní.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT