Hlavní program akce se odehraje v sobotu 15. července.

„O víkendu se koná už pátý ročník srazu vojenských veteránů na pevnosti číslo XIII. Začínáme v pátek odpoledne příjezdem vojenských vozidel a jednotek armád, které operovali v Evropě od dob druhé světové války až po 60 léta. K vidění u nás bude armáda americká, německá, francouzská, taky československá a jiné další,“ popsal majitel pevnosti Ivo Juráš.

Hlavní program se pak uskuteční v sobotu 15. července, odstartuje jej spanilá jízda po Olomouckém kraji. Bude mít délku něco přes sto kilometrů a částečně povede po komunikacích, částečně terénem.

„Návrat předpokládáme okolo 13 hodiny a cílem je Horní náměstí u radnice. Auta tam budou postupně dojíždět, ukončení bude okolo 15 hodiny, pak se všichni přesunou na fort, kde bude zábava pro účastníky a veřejnost,“ pokračoval Ivo Juráš.

Pevnost nabídne kromě vojenské techniky i táborový oheň, opékání, polní kuchyni, stylovou hudbu a program trvající až do pozdních večerních hodin.

„Uvidíme podle zájmu, ale předpokládáme zhruba do půlnoci. Pokud někdo přijde ve stylovém oblečení ať už vojenském nebo dobovém, bude mít na odpolední program snížené vstupné. Nabídneme taky možnost svézt se vojenskou bojovou technikou nebo prohlídku fortu,“ popsal majitel pevnosti a doplnil, že vstupné na odpolední program na pevnosti bude 50 korun.

Fort XIII Nová Ulice je nemovitou kulturní památkou z poloviny 19. století. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout během turistické sezony vždy v pátek, sobotu i neděli a to od 10 do 16 hodin. Plné vstupné je 90 korun, snížené 50. V nabídce jsou komentované prohlídky celého objektu, vždy každou sudou hodinu.

Mimo samotný fort příchozí uvidí i těžké kusy soudobé vojenské techniky a také obří model Císařsko-královské olomoucké pevnosti.

„Expozice pevnosti stále rozšiřujeme, upravili jsme i některé venkovní plochy a rekonstruovali i další techniku,“ nalákal ještě Ivo Juráš.