Jako doprovodný program olomoucká pevnost nabídne ještě modelářskou výstavu, ale i vojenskou techniku.

O letošních prázdninách se vůbec poprvé otevírá široké veřejnosti na celé léto.

„Návštěvníkům nabídneme staré letecké snímky střední Moravy. Jsou to fotografie, které z větší části nebyly nikdy publikované a krásně dokumentují rozvoj měst," sdělil Jiří Prokeš majitel fotografické sbírky a organizátor výstavy.

Snímků bude okolo sedmdesáti.

„Kromě Olomouce je k vidění region počínající hradem Mírov, přes Mohelnici, Uničov, Úsov, Plumlov a Prostějov se dostaneme ke Kroměříži. Dále pak nahoru přes Holešov, Bystřici pod Hostýnem až k Hranicím na Moravě a ke Šternberku," popsal některá místa Jiří Prokeš.

Raritní fotoplán města

K vidění bude i zmenšenina raritního fotoplánu města Olomouce z roku 1927.

Vedení olomoucké radnice se jako první v tehdejším Československu rozhodlo nechat nafotit město z vojenských letadel za účelem vytvoření co nejpřesnější mapy.

Před čtyřmi lety se pak podařilo objevit stovky fotografií, které při tomto snímkování vznikly.

„Republiková rarita bude k vidění, ale ve zmenšené podobě. Pohled z letadla na města je obecně lákavý, ale ne každý se k němu lehce dostane," sdělil autor výstavy nazvané Pohledem z letadla.

Olomoucký fort XIII. na Nové Ulici

Fort XIII. na Nové Ulici. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Dioráma olomouckého letiště z r. 1938

Doprovodným programem po oba víkendové dny je Morava Open, tradiční modelářská expozice.

„Letos je to už asi čtrnáctý ročník. K vidění by měla být velká dioráma modelářské železnice (dioráma je speciální model, který se snaží navodit dojem skutečnosti. Na zadní stěně obvykle bývá věrně namalováno pozadí, před ním jsou umístěny plastické modely. Jako celek pak má model působit realisticky. pozn. redakce) a olomouckého letiště z roku 1938. Je na ní více než padesát modelů letadel, které tam létaly před osmdesáti lety. Je to jedno z největších diorám v republice," pokračoval Jiří Prokeš, spolupořadatel modelářské části.

Chybět ale nebudou ani modely lodí, letadel, autíčka, tanky, modelářská železnice, malá burza či antikvariát. Prodávat se budou i plastikové modely a drobné upomínkové předměty.

Kanony, transportéry i tank

Veřejnosti se otevřou části pevnosti, které jsou už opravené.

„Navíc bude k vidění vojenská technika, která tvoří základ muzea na Fortu XIII. Tedy protiletadlové kanony, obrněné vojenské trasportéry nebo tank," konstatoval ještě Jiří Prokeš.

Olomoucká pevnost na Nové ulici bude pro návštěvníky po oba víkendové dny otevřená od 9 do 17 hodin odpoledne.

Ve stejný čas, vždy v sobotu, neděli a o svátcích pak bude otevřeno i po celé prázdniny. Vstup na výstavu je dobrovolný.

„Přes turistickou sezónu bude pevnost letos otevřená poprvé. Doposud se otevírala jen výjimečně v rámci Dnů evropského dědictví," doplnil Jiří Prokeš.

Více informací o akci zájemci najdou na www.aviatik-cs.ic.cz

Fort XIII. zájemci najdou na konci ulice I.P.Pavlova, u odbočky vpravo ve směru do Hněvotína.

Návštěvníci akce mohou dojet autobusem k olomouckému aquaparku a pak pěšky do pevnosti dojít. Připravené však bude i několik parkovacích míst