Město vydláždí před budovou plochu, která mu patří, opraví schody a vybuduje do restaurace bezbariérový přístup. Všechno by mělo být hotové začátkem podzimu.

„Kolaudaci objektu plánujeme v říjnu tohoto roku. Chtěli jsme restauraci zprovoznit dříve, ale bohužel jsme museli kvůli nebezpečné dřevomorce ve stropech a krovech posunout harmonogram prací. Provedli jsme kompletní sanaci postiženého dřeva a zdiva. Po rozkrytí stropů jsme vyměnili napadené trámy a ošetřili je fungicidními prostředky,“ vysvětlil Vladimír Beckert, jednatel společnosti Noe, která budovu vlastní.

„Tyto záchranné práce jsme už dokončili a rekonstrukce pokračuje dál podle nového harmonogramu. Nyní nahrazujeme nevhodnou hliníkovou krytinu za historicky původní břidlicové tašky a opravujeme ozdobný kovový hřeben. Řemeslníci uvnitř pracují na rozvodech vody, elektřiny a opravách omítek,“ řekl Beckert.

Restaurace přes léto ještě otevřená nebude, ale majitel by chtěl alespoň uvést do provozu posezení před budovou a vedle ní. „Dvoranu do léta již nestihneme otevřít. Rádi bychom však ve spolupráci s radnicí, které na obnově Smetanových sadů velmi záleží, dokončili alespoň zahrádku v místě mezi lidmi známém jako posezení U Včelek,“ uvedl.

Jestli se letos zdaří otevřít letní posezení, není jisté. Teprve se koná výběrové řízení na zhotovitele stavby a práce by měly skončit až letos v říjnu.

„Termíny kolaudace úpravy ploch u restaurace máme shodné, to znamená v desátém měsíci. Nepředpokládám, že bychom to stihli dříve, protože je to archeologická oblast a chtějí se do toho vložit i památkáři, jejichž výzkum jsme nuceni jako investor stavby strpět. Archeologové tam můžou být týden, když nic nenajdou, ale také mnohem déle. To je jediná věc, která by úpravy mohla zdržet,“ vysvětlil Miloš Sonnewend z oddělení realizací staveb magistrátu města.

Restaurace Fontána ve Smetanových sadech na dobové pohlednici

Předpokládaná podoba budovy nejspíše dozná kvůli požadavkům památkářů několika změn. „Objekt je kulturní památkou, a proto veškeré kroky konzultujeme s památkáři. Nyní například řešíme barevnost fasády na základě průzkumu jednotlivých vrstev. Dům by měl mít zpět barevnost původního takzvaného lázeňského salonu,“ poznamenal Beckert.

Potvrzuje to i Helena Grassová z Národního památkového ústavu v Olomouci. „Odebrali jsme vzorky z původní fasády a poslali jsme je do technické laboratoře na rozbor. Na základě výsledků jednáme o pastelových odstínech omítky. Jako nejvhodnější se nám jeví světlá okrová, takže objekt nebude nijak divoce zbarvený,“ sdělila Grassová.

Také vnitřek budovy by měl být podobný jako v minulosti. „Je to jedno z mála míst, které v Olomouci vydrželo více než sto třicet let a poptávka po něm stále trvá. V interiéru zůstalo jen minimum z původního vybavení, i přesto se snažím, aby se budoucí vybavení podobalo tomu původnímu,“ popsala architektka projektu Blanka Zlámalová.

„Uvědomila jsem si totiž, že místnost potřebuje konzervativní řešení. Do velkorysého prostoru uvnitř budovy položíme kvalitní dřevěnou podlahu, na stěny použijeme tapetáže a závěsné obrazy, budou tam klasické lustry. Tím tak trochu omezíme budoucího provozovatele, aby prostor neporušil nevhodným vybavením,“ dodala.

Od 23. dubna se bude ve Smetanových sadech konat jarní výstava Flora a majitel musí rozestavěnou budovu zabezpečit, aby se někdo nezranil nebo vybavení objektu nepoškodil.

„S panem Beckertem jsme v kontaktu a v souvislosti s jarní Florou jsme se domluvili, že areál uklidí a vyčistí. Zatím jednáme o těch budovách vedle restaurace, co s nimi uděláme, zda je necháme odvézt, nebo tam zůstanou. Oplocovat celý objekt je podle nás zbytečné, nehrozí tam žádné nebezpečí. Budova se uzamkne a neměl by vzniknout žádný problém,“ informoval Jiří Svačinka, vedoucí technického úseku Výstaviště Flora Olomouc.

LUCIE BUKVOVÁ