Koná se tam už 15. ročník prodejní výstavy modelů a sběratelství For Model.

Děti a všichni hraví dospělí bez rozdílu věku se na něj mohou těšit od pátku 10. do neděle 12. března.

„Modelářská část výstavy zahrnuje expozice historických bitevních lodí, letadel, ponorek, automobilů, železniční i bojové techniky. Přímo v akci se návštěvníkům předvedou dálkově ovládané RC nákladní automobily, ale také funkční letadla či vrtulníky a dále lodní modely včetně ponorek v instalovaném bazénku. Součástí expozice budou opět i pohyblivé vláčky,“ uvedla garantka výstavy For Model Dagmar Maixnerová z olomouckého výstaviště.

ČTĚTE TAKÉ: O opuštěný areál na Tabuláku má zájem fakultka. Co tam chce stavět?

Letecké trenažéry i RC autíčka

Stejně jako v předchozích letech budou mít návštěvníci některé modely sami pilotovat, ať už se to týká věrných leteckých trenažerů či rychlých RC autíček.

„Čekají na ně také pojízdná šlapadla. Navíc ve foyer pavilonu A bude dětem, ale nejen jim, k dispozici herní zóna s konzolovými a počítačovými hrami zdarma, a to včetně zařízení pracujícího s dnes tak oblíbenou a populární virtuální realitou,“ pokračovala Dagmar Maixnerová.

Masažní kufřík pro Vášáryovou

V pavilonu A budou ale k vidění k vzácné a bohaté kolekce turistických známek, pohlednic, časopisů či knih, vojenské
i hasičské výzbroje a výstroje nebo sbírky modelů hradů, zámků či roubených chalup.

Kuriozitou sběratelské sekce bude letos masážní kufřík známý ze slavné scénky z klasického českého filmu Postřižiny.

Výstava bude navíc po předchozích dvou úspěšných ročnících opět rozšířena také o prodejní expozici hraček a stavebnic.

„Z muzea v Čechách pod Kosířem k nám přijedou modely hasičských aut, litovelské muzeum zase dodá sbírku historických radiopřijímačů, těšit se můžeme na kolekci slavných klobouků z továrny TONAK Nový Jičín, sbírku seker z Muzea řemesel v Konici, otisky pečetí obcí a dalších institucí z přerovského okresu nebo dokonce na sbírku gilotin
a dalších popravčích nástrojů,“ prozradila největší lákadla garantka akce.

ČTĚTE TAKÉ: Vodní kasárna v Olomouci opravují. Ve valu má být restaurace

Vstup přes zákop

For Modelu se i letos zúčastní milovníci vojenské historie ze sdružení KVH 1. prapor SOS, kteří svou samostatnou expozici koncipují jako průlet naší historií od legií a sokolů přes Československou armádu a opevňování, okupaci, válku a osvobození Olomouce v roce 1945.

Do této expozice se bude vcházet přes maketu zákopu a chybět nebude ani vzpomínka na Čechoslováky v zahraničních jednotkách za války nebo model lehkého objektu v reálné velikosti.

Výstava For Model bude otevřena v pátek a v sobotu od 9 do 18, v neděli do 17 hodin.

Plné vstupné činí 80 korun, zlevněné 40 Kč. Děti do šesti let a držitelé průkazů ZTP mají vstup zdarma, hromadné školní výpravy zaplatí 15 korun na osobu. 

ČTĚTE TAKÉ: Prezident Zeman přijede do Olomouckého kraje