I Olomouc chystá vydatnou investici, která areál a veletrhy pozvedne. Obě středomoravská výstaviště mají podobný kalendář.

Lidé i vystavovatelé si tedy budou moci vybírat. Kroměříž však ujišťuje, že sice postupně chce vystoupat na špičku v oboru, ale s Olomoucí hodlá spolupracovat. Už teď nevylučuje i možnost společných projektů.

„Floria dnes? Přijeďte se do Kroměříže podívat! Myslím, že se podařila špičková výstava celostátní úrovně. To ale ať hodnotí návštěvníci a vystavovatelé," reagoval Radek Novák, zástupce Výstaviště Floria Kroměříž, kde ve čtvrtek začala čtyřdenní výstava Floria podzim 2012.

„Chceme mít kvalitní výstaviště a Florii pozvednout na špičku. Máme proto podmínky, proto jsme taky areál v Kroměříži budovali," uvedl Radek Novák.

Výstava probíhá týden před podzimní etapou Flory Olomouc. Kroměříž ale ujišťuje, že nemá v plánu s Olomoucí bojovat o návštěvníky a vystavovatele. Naopak.

„Floře nechceme konkurovat. Nedělali jsme to, když jsme byli ve Věžkách, nebudeme to dělat ani z Kroměříže. Vidíme prostor pro spolupráci a do budoucna klidně můžeme pořádat ve stejném termínu žánrově podobné výstavy. Příklad: na téma východní kultura, přičemž v Olomouci Čína a v Kroměříži Japonsko. Díváme se tímto směrem," sypal nápady kroměřížský manažer.

Chtějí spolupracovat, zatím nejednali

Olomoucké výstaviště, které momentálně prochází rekonstrukcí a již za rok nabídne moderní výstavnické prostory, je na Kroměřížskou Florii zvědavé.

„Výstavu se chystám navštívit. Jsem zvědavý, jak nové prostředí Florie vypadá. Je to také zahradnická, květinářská výstava a je v podstatě nejblíže Výstavišti Flora Olomouc," reagoval na proměnu Florie Jiří Uhlíř, ředitel Flora Olomouc.

I on vidí prostor pro spolupráci.

„Nemá cenu na tomto malém prostoru dělat věci proti sobě. Naopak si myslím, že se dá spoustu věcí nachystat a připravit tak, aby to mělo daleko větší efekt pro obě dvě strany. Zatím jsme ale spolu nejednali," zauvažoval ředitel s tím, že v Olomouci po rekonstrukci areálu chtějí nastartovat nového ducha a směr výstaviště.

Stánkaři na Floře už nám vadili

Lidé, kteří pravidelně jezdí na květinové a zahrádkářské veletrhy, vidí v Kroměříži konkurenta Floře.

„Roste konkurence Floře. Což je dobře. Výstaviště Floria v Kroměříži se mi líbí, viděl jsem podklady a zaujalo mě. Určitě atraktivnější než Věžky. Olomouci taková konkurence prospěje," reagoval Jaroslav Rod z Českého zahrádkářského svazu Olomouc.

„Na květinové výstavy jezdím každý rok a na Floře se mi už nelíbilo, jaký prostor dává stánkařům a sortimentu, který na takovou výstavu vůbec nepatří. S kamarádkami se v sobotu chystáme na Florii. Jsem na areál a výstavu hodně zvědavá," uvedla Anna Kudličková z Vyškova.

SOUVISEJÍCÍ: Přestavbu Flory bude dělat Gemo. Nabídlo poloviční cenu