Jarní etapa výstavy květin Flora Olomouc zaznamenala větší množství návštěvníků už první den. "Okluzní fronta k nám byla přívětivá a pohyb na pokladnách byl větší, než jsme očekávali," uvedla mluvčí výstaviště Zuzana Studená. Přesto se lidé nikde namačkali. "Jezdím tady každý rok už dvacet let s klubem zahrádkářů. Flora se za tu dobu změnila. Kdysi tady bylo sedm pavilonů a každý měl svůj ráz. Dnes je tady mnohem více prodeje než výstavy, i když hlavní pavilon je povedený," prohlásila Marie Krocová z Ostravy.

Podobně viděl změny i Vladimír Zdražila z Klimkovic. "Naposledy jsem tady byl před patnácti lety. Je tady méně rostlin a více stánků," tvrdil. "Neměl jsem konkrétní cíl, vyloženě jsem se přijel jen podívat, opravdu pěkná je hlavně Rajská zahrada. A bonsaje jsou úžasné," dodal. Obtěžkány květinami opouštěly výstaviště studentky střední zahradnické školy z Piešťan. "Je to všetko aj u nás, ale tu to bolo o veľa lacnejšie," tvrdily Monika Chalmovská a Danka Kalačaniová.

Všichni měli jedno společné, přijeli pouze na Floru. O nějakém turistickém ruchu nemůže být ani řeč. Nikdo z nich do města nezavítal, památky nikoho nezajímaly. Všichni měli plné ruce tašek. "Přitom informační stánek máme přímo na výstavišti. Lidé si berou hlavně mapy a informace o městě a okolí," uvedla Karin Oklešťková z olomouckého magistrátu. Její kolegyně Jitka Lučanová sdělila, že i v informačním centru v podloubí radnice se lidé zastavují častěji. "Bylo tady asi o čtvrtinu více lidí, zajímali se o restaurace i vstup na věž," odhadla včera Lučanová. Restauratéři ale Floru příliš nepocítili. "Možná bylo trochu víc obědů, ale jinak nic. Jarní Floru nepoznáme, až tu letní, kdy máme v provozu zahrádku," řekl Radek Martínek z restaurace Caesar.

Větší nápor nezaznamenali ani strážníci na pochůzce. "Snad jen, že je plné parkoviště u tržnice a autobusy na Envelopě, jinak se ani nepozná, že je Flora," podělili se včera o svou zkušenost strážníci městské policie. Podle Lučanové hodně záleží na cestovkách, které zájezdy do Olomouce organizují. "Ty rozumnější začnou prohlídkou města," dodala.

Loňskou jarní etapu výstavy Flora Olomouc navštívilo přes 57 tisíc návštěvníků. První den výstavy dává po včerejšku tušit, že letos by to mohlo být ještě více.