Majitel začal nedávno pavilon opravovat. Snahu ale zmařili vandalové

„V zimě uvnitř spali bezdomovci. Když jsem tudy ráno chodila do práce, měla jsem z nich hrůzu,“ sdělila učitelka Věra Žižlavská. Ředitelka školky Věra Chlupová za největší problém považuje rozbité skleněné výplně a elektrické rozvody. „Byl tu otevřený rozvaděč, musela jsem volat energetiky, aby vypnuli přívod elektřiny,“ postěžovala si.

Stavba v posledních letech několikrát změnila majitele. Její současný vlastník Marek Nešpor chce problém řešit. „Před čtrnácti dny mi přišlo rozhodnutí ze stavebního odboru olomouckého magistrátu, abych odstranil popraskaná skla. Nepořádek do dvou týdnů zmizí, uklízel jsem jej už několikrát,“ řekl. Nešpor začal již před časem pavilon spravovat. Jeho snahu ale zmařili vandalové. „Dvakrát jsem dával do oken nové výplně, ale už za týden jich bylo několik rozbitých. Dovnitř chodili lidé a začali rozkrádat části konstrukcí a vybavení, které jsem opravil několik dní před tím,“ vysvětlil.

Nešpor chce pavilon přestavět pro rekreační účely. Jeho záměr ovšem narazil na olomouckém magistrátu. Pavilon totiž stojí v městské památkové rezervaci a zamýšlená přestavba je v rozporu s územním plánem města. „Na stavbě může majitel provádět pouze udržovací práce. Přístavbu ani jiné zásadní stavební úpravy mu nemůžeme povolit,“ sdělila Eva Hyravá, vedoucí stavebního odboru magistrátu.

Nešpor se v současnosti pokouší domluvit se zástupci města o změně jejich postoje či o odkupu pavilonu. Zároveň se soudí s bývalým majitelem objektu. Dokud se nebudou v pavilonu denně pohybovat dělníci, nelze podle něj řádění vandalů zabránit a nemá smysl do oprav investovat.