Své papoušky na výstavu EXOTA Olomouc přivezl ukázat také olomoucký rodák, šedesátiletý Viktor Novotný. Ten se odchodu nejrůznějších druhů papoušků věnuje už od svých osmi let.

Jako mnoho dalších začínal u Andulek, což doporučuje také začínajícím chovatelům.

"S přibývajícími zkušenostmi se může člověk věnovat Korelám a Rozelám. Následně už je jen na něm, kterou cestou se vydá," vysvětluje Novotný.

Sám se vydal směrem až k Aratingám, kterých má dnes doma asi třicet párů.

Mezi nejvzácnější druhy papoušků, které mu prošly pod rukama, řadí jednoznačně Amazoňany Vojenské.

"Amazoňany jsem si přivezl z Peru v roce 1993 a povedlo se mi je odchovat hned v tom roce," chlubí se Novotný.

Fyzicky i finančně náročný odchov

Samotný odchov papoušků je podle něj náročný jak po fyzické, tak také finanční stránce.

"K papouškům by měl chovatel chodit minimálně dvakrát denně. Další věcí, kterou by při odchovu neměl zanedbat, je kvalitní krmení. Dneska už vás kilogram kvalitní potravy pro papoušky vyjde na čtyřicet korun. Potrava, kterou by měli papoušci dostávat, je ovoce, zelenina, ale také maso, na které spousta chovatelů zapomíná. Velcí ptáci, jako jsou například Ary, Akadu a Žako, by měli dostávat například vařené drůbeží maso, křupky nebo hovězí," doplňuje Novotný.

Sám v Brazílii zažil papoušky Ara, kteří slétali k potoku, ze které lovily a následně zabíjeli a jedli ještěrky.

Kdy na výstavu?

Jeho a papoušky a další zástupce ptačí říše ostatních vystavovatelů mohou návštěvníci vidět od pátku do neděle ve čtyřech pavilonech olomouckého Výstaviště Flora a Palmovém skleníku.

Kromě papoušků láká výstava také na zuborožce a tukany.

Všechny tři dny se začíná už v osm ráno, v pátek a v sobotu se brány zavřou v šest večer, v neděli o hodinu dříve. Ptáky si návštěvník prohlédnout a některé druhy také koupit.