Do letošního ročníku Flora koštu pořadatelé vybrali 329 vzorků, které splňovaly potřebné parametry.

„Jsou mezi nimi destiláty vyrobené nejen v České republice, ale i na Slovensku. V odborné porotě zasedlo čtyřicet porotců, z toho dvě ženy,“ sdělila mluvčí výstaviště Flora Kristýna Buchtová.

Burger Street Festival v Olomouci 2020
Burger festival provoněl plac u Šantovky. Tady jsou fotky

Soutěží se v kategorii destilát nezrající v sudu, destilát zrající v sudu a ostatní lihoviny. Porotci hodnotí například čistotu a intenzitu vůně pálenky. Posuzují rovněž čistotu, harmonii a jemnost chuti i celkový dojem.

Většina přihlášených destilátů obsahuje 50 procent alkoholu.

Mezi zaslanými vzorky byl kromě tradičních ovocných pálenek například zázvorovomedový likér, likér z muchovníku nebo šípkový destilát.

Rozšíření tramvajové trati na Nové Sady a do Slavonína. Vizualizace Zikova - Schweitzerova ulice
Olomouc opět rozjela přípravu tratě přes Nové Sady. Omezíme se, hlásí radnice

Kvalitu pálenek v pondělí v pavilonu E posuzovala také Anna Němcová, která přijela z Lednice. V porotě olomouckého Flora koštu seděla poprvé.

„Tradičně hodnotím pálenky na soutěžním klání v Bukovanech na Kyjovsku. Většinu destilátu vždy vyplivnu do připraveného kelímku, spolknu jen minimum. Preferuji například oskerušovici, což je opravdu luxusní destilát. Výborná je také ořechovka, která má příznivé účinky na žaludek, jinak by se měl tvrdý alkohol samozřejmě konzumovat v omezeném množství,“ míní porotkyně, která posuzovala na tři desítky vzorků.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže o nejlepší ovocnou pálenku proběhne jako součást podzimní Flory Olomouc v sobotu 3. října ve 13 hodin v pavilonu A. 

Bohumil Konečný z Pěnčína přijel do pálenice v Náměšti na Hané vypálit 200 litrů jablečného kvasu. Pálit chtěl v březnu, koronavir však pálenice uzavřel. 16. července 2020
Kvůli covidu na jaře nemohli vypálit, chystají prevenci na druhou vlnu