„Nejpočetnější je zastoupení pracovníků z bývalého sovětského svazu a sousedních zemí, nejvzdálenější nyní skupina z Vietnamu, kterou zajistila zprostředkovatelská agentura,“ uvedl mluvčí Unexu Boris Keka. Firma cizince zaměstnává jako externí pracovníky.

Zkušenosti firem ale ukazují, že dovoz zahraničních pracovníků není trvalým a nejlepším řešením.

„Zatím jsem k takovému kroku nemusela přistoupit. Všichni v oboru ale tušíme, že tak brzy budeme řešit situaci s nedostatkem pracovní síly na trhu. Zejména z hlediska budoucí perspektivy je ale problémem stabilita takových zaměstnanců – nejsou vázáni na zemi nebo region, obtížnější je i komunikace,“ poznamenala Jana Štěpánková ze společnosti John Crane Sigma v Lutíně.

Například v Uničově se už potýkali s problémy spojenými s pobytem velkého počtu cizinců, navíc z různých kultur. „Nemůžeme je hlídat za branami nebo je někam zavřít a kontrolovat. Mají svoji osobní svobodu,“ reagoval na poslední výtržnosti mladých cizinců ve městě mluvčí Unexu Boris Keka.

Firma proto zvažuje výstavbu ubytovacího zařízení přímo v areálu. „I s kulturním zázemím, aby lidé mohli bydlet tady a měli i vyžití,“ dodal.

Podle Jaroslava Mikšaníka z olomouckého úřadu práce se v regionu skutečně v poslední době častěji objevují i lidé z tisíce kilometrů vzdálených zemí. „Zvyšuje se podíl Vietnamců,“ potvrdil.

Firmy podle něj někdy sahají k zahraničním pracovníkům nejen kvůli tomu, že jejich profese jsou nedostatkové, ale podniky nabízejí pracovní a platové podmínky, které nejsou pro mnoho českých uchazečů zajímavé.

„Klesá tak zájem Slováků a Poláků, protože mzdy se srovnávají, takže zájem se obrací směrem na Ukrajinu a Asii,“ uvedl Mikšaník.

Než zaměstnavatel přijme pracovníky cizí státní příslušnosti, musí podle Mikšaníka nejprve nabídnout volné místo tuzemcům. „Nahlásí je na úřad práce a pokud do měsíce není obsazeno českým uchazečem, tak pak mu dáváme povolení k náboru,“ dodal.