Spekuluje se o společnosti Agel (dříve Euromednet). Ta se ale ke své pozici po kvalifikačním kole tendru včera nevyjádřila. Výběrové řízení na nejméně dvacetiletý pronájem nemocnic, do kterého se zájemci mohli přihlásit do pondělka, zaujalo dvanáct subjektů. Zadávací dokumentaci si vyzvedlo devět z nich. Podle vedení kraje jsou z řad tuzemských i zahraničních firem se zkušenostmi v poskytování zdravotní péče a finanční investory. "Někteří zahraniční zájemci upřednostňovali koupi před pronájmem, finanční investoři zase nebyli schopni splnit přísná zdravotnická kritéria," uvedl mluvčí krajského úřadu Tomáš Kocych.

Ve výběrovém řízení proto pokračuje jeden uchazeč, který splnil kvalifikační kritéria. Na podání nabídky má podle kraje čas do konce května. "Trváme stále na svých požadavcích na rozsah zdravotnické péče a nastavených kritériích. Z tohoto pohledu budeme posuzovat i podanou nabídku," komentoval průběh výběrové řízení náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Ladislav Kavřík. "S ohledem na probíhající proces výběrového řízení a na základě doporučení firmy Price Waterhouse Coopers, která soutěž organizuje, nebudeme jméno přihlášené firmy zveřejňovat, dodal.

O společnosti Agel se od počátku spekuluje jako o nejžhavějším kandidátu na provozovatele nemocnic. Ke své pozici v probíhajícím tendru se firma včera nechtěla vyjádřit. "Oficiálně zatím nic nevíme," reagovala včera mluvčí Agelu Simona Součková. V Olomouckém kraji firma od roku 2004 působí v šumperské nemocnici. Tvrdí, že dokáže zajistit dlouhodobý rozvoj nemocnic a zaměstnancům vytvořit slušné podmínky. "Vybudovali jsme řetězec, který dnes tvoří největší privátní uskupení poskytovatelů zdravotnické péče ve střední a postkomunistické Evropě. Ve všech sedmi nemocnicích dosahujeme pozitivního hospodářského výsledku bez provozních dotací," sdělil již dříve předseda představenstva a ředitel společnosti Oldřich Šubrt.

Na rizika pronájmu středomoravských nemocnic soukromému majiteli poukazují levicoví politici a regionální představitelé České lékařské komory. Obávají se, že firma může pro dosažení zisku zrušit nevýdělečné obory či omezit zdravotní péči. "To je nesmysl. Nájemce se bude muset zavázat k zachování péče nejméně ve stávajícím rozsahu a kvalitě i k zajištění investičního rozvoje zařízení," reagoval krajský zdravotní rada Václav Rýznar. Stejně tak Agel odmítá, že by v nemocnicích kvůli zisku omezoval péči. "Nemocnice, o které se staráme v Moravskoslezském, Zlínském a Olomouckém kraji, prokazují, že ve zdravotnictví funguje soukromé uskupení. Dokážeme skloubit vysokou kvalitu zdravotní péče, klientský přístup k pacientům a zároveň úspěšné podnikání," prohlásila již dříve mluvčí společnosti. Firmu údajně ovládá ocelářský magnát Tomáš Chrenek.

Olomoucký kraj chce své tři nemocnice sdružené do jedné akciové společnosti pronajmout soukromé firmě na nejméně dvacet let, přičemž smlouva s nájemcem by měla začít platit od 1. července. Hejtmanství již dříve ujistilo, že budovy nemocnic nadále zůstanou v majetku kraje, a počítá s tím, že současní ředitelé zůstanou i nadále v klíčových pozicích, pokud se přizpůsobí podmínkám nájemce.