Přestože za padělání a pozměňování peněz hrozí až patnáct let vězení, stále se najdou ti, kteří neváhají falšovat i kovové mince.

Na Olomoucku se sice s tímto jevem policisté setkávají jen zřídka, zato je zde hodně lidí, kteří se vhazováním různých náhražek kovových peněz do jízdenkových automatů snaží ušetřit nějakou tu korunu.

Místo dvoukoruny slovenská koruna

„S falešnými kovovými penězi bojujeme docela často. Jízdenkové automaty zablokované různými náhražkami mincí zatím opravujeme na vlastní náklady,“ sdělila mluvčí Dopravního podniku města Olomouc Magdaléna Kopřivová.

Podotkla, že v poslední době házeli pravděpodobně studenti v okolí tržnice do automatů slovenské koruny namísto českých dvoukorun.

„Nechali jsme provést přesnější kalibraci jízdenkových automatů a slovenské koruny již nepřijmou,“ ubezpečila Kopřivová.

Naopak mluvčí olomouckých strážníků Lenka Prošková uvedla, že v parkovacích automatech náhražky najdou jen zřídka. Pokud se vhazováním imitací policie zabývá, případ většinou končí jako přestupek.

„Majitel samozřejmě může nahlásit na policii, že mu někdo do automatu vhazuje plíšky a podobně,“ řekla mluvčí olomoucké policie Marta Vlachová.

Zdůraznila, že je nutné, aby poškozený prokázal, jaká újma mu vznikla. Pokud někdo automat náhražkami zničí, hrozí mu obvinění z trestného činu poškození cizí věci se sazbou až jeden rok vězení, v závažnějších případech až osm let.

Co se týče cíleně padělaných mincí, jejich „zlatá éra“ v Olomouci proběhla v roce 1992. Podle záznamů České národní banky (ČNB) se tehdy v hanácké metropoli objevil větší počet falešných československých pětikorun a rakouských desetischillingů.

Vyrobené mince měly ošálit automaty v tehdejším Československu a Rakousku.

Historických padesát pesos

„V roce 2007 jsme v Olomouci zaznamenali zfalšované mince padesáti mexických peso. To ovšem nebyly padělky, které měly jít do oběhu, stát tedy nepoškodily. Újma vznikla sběratelům, kteří starší zlaté mince koupili,“ informoval Pavel Palivec z odboru komunikace ČNB.

Dodal, že zatímco nepravé tuzemské mince se občas vyskytnou ve všech větších městech České republiky, na padělky zahraničních kovových peněz narážejí prakticky jen směnárny v Praze a poblíž hraničních přechodů.

„Při velkých nákladech je i napodobování nižších hodnot výhodné. Udávání kvalitních pozměněných mincí do oběhu je poměrně bezpečné. Nevěnuje se jim taková pozornost jako bankovkám a jejich použití v automatech je anonymní,“ podotkl Palivec.

A jaké jsou nejčastější techniky padělatelů mincí? Pracovníci ČNB se například setkali s falešnou dvacetikorunou odlitou za pomocí pájky nebo dvacetikorunou zvětšenou amatérskou ražbou na kovovou padesátikorunu.