Pálení čarodějnic proběhne od 16 hodin také v areálu Korunní pevnůstky v Olomouci. Na své si přijdou návštěvníci všech věkových kategorií.

„Pro nejmenší máme připravenou dětskou diskotéku, rej masek a různé atrakce. Ostatní potěší koncert českého písničkáře Xindla X, který začíná po 21. hodině. Na závěr si společně zazpíváme u ohně s doprovodem kytary,“ pozval za pořadatele Marek Berger.

Vatra se rozhoří v 19 hodin, o dvě hodiny později bude odpálen ohňostroj. Vstupné pro dospělé je 100 korun. Děti vyšší 80 cm a mladší 15 let za vstup zaplatí 30 korun.

Ve Šternberku se čarodějnice slétnou v 18 hodin na parkoviště u Základní umělecké školy.

Lampionový průvod projde městem k Domu dětí a mládeže, kde budou připraven program pro děti. Proběhne soutěž o Miss čarodějnici, vyhlášeny budou nejhezčí kostýmy. Opékat se budou vlastní špekáčky, připraven je také bufet s pestrým občerstvením. Vatru pořadatelé zapálí kolem 20. hodiny, akci ukončí večerní ohňostroj. Vstupné je 40 korun.

Bohatý program si pro návštěvníky připravili v Tovačově.

Zámecký park je v úterý přístupný od 15.30 hodin. Pak následuje bohatý program pro děti a rej masek. Volit se má Miss čarodějnice a to v kategorii junior i senior. Kulturní program vyvrcholí v 21 hodin koncertem zpěvačky Anety Langerové. Připravena je také ohňová show a půlnoční ďábelský ohňostroj. Děti do 6 let mají vstup zdarma, školáci do 15 let zaplatí 70 korun a ostatní 150 korun.

Oblíbené „čarodějnice“ pořádají rovněž v rekreačním resortu Losinka v Rapotíně na Šumpersku. Od 16 do 19 hodin se děti utkají v nejrůznějších soutěžích, pak vystoupí kapela Lucie Cover Band. Pro malé návštěvníky jsou připraveny balíčky se špekáčkem a nápojem, nejlepší masky dostanou odměnu.

Čarodějnice a čarodějové z Jeseníku se slétnou v 15 hodin na dětské hřiště v areálu tamních lázní. Za malými kouzelníky přijde čarodějná babička a připraví pro ně překvapení.

Až do nočních hodin bude probíhat pálení čarodějnic v kempu Žralok v Plumlově na Prostějovsku. V 16 hodin tam začne klaunská show pro děti, následovat ji má čarodějnický víceboj. Děti se mohou vyřádit na skákacích atrakcích, projet se na koních a užít si zábavné soutěže. Večerní program zahrnuje ohňovou show, vystoupení Horkýže slíže či Kabát Tribute. Vstupenka pro dospělého přijde na 200 korun. Pořadatelé zajistili svoz i rozvoz do Prostějova.

Filipojakubská noc

- říká se tak noci z 30. dubna na 1. května (v minulosti v tyto dny slavil svátek Filip a Jakub)

- v historii se v průběhu Filipojakubské noci různými způsoby zaháněly čarodějnice, zlí duchové a ďáblové

- dnes se slaví zapálením vatry, spálením doma vyrobených„čarodějnic“, opékáním špekáčků a zábavným programem, ohňovými show či ohňostroji

Doporučení hasičů pro rozdělávání vatry 

- u větších vater je vhodné ohniště oddělit pruhem z nehořlavého materiálu (např. zemina) širokým až jeden metr

- ohniště po skončení akce důkladně uhaste zalitím vodou nebo alespoň zasypáním zeminou

- při odchodu se z ohniště nesmí kouřit, popel i půda pod ohništěm musejí být chladné

- oheň rozdělávejte nejméně 50 metrů od lesa a v dostatečné vzdálenosti od budov, objektů a předmětů, které se mohou snadno vznítit