Zatím z celé částky, která lehce přesáhla devět set tisíc korun, zaplatila hlavnímu restaurátorovi Jiřímu Látalovi dvě třetiny, zbytek plánuje doplatit, až vady napraví.

Radnice se pro opravu figurek rozhodla loni v létě, protože už nebyly v reprezentativním stavu a na renovaci čekaly více jak padesát let. Poškodily je povětrnostní vlivy a holubí trus.

Peníze na jejich opravu daroval městu majitel několika heren v Olomouci Josef Endl. Jediným zájemcem o zpracování zakázky byl restaurátor z Litomyšle. Jiří Látal, který jediný splňoval podmínky památkářů i radnice.

Na konci loňského roku už byly všechny figurky zpět na svém místě. Radní předpokládali, že opravené vydrží dalších padesát let.

„Již po velmi krátké době je ale vidět, že sošky jsou opět poškozené. Například se odlupují barvy. Museli jsme tedy na nedostatky reagovat. Obrátili jsme se proto na odborníky, Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, na ústav chemické technologie restaurování památek. Zjistili, že chyby způsobil především špatný technologický postup,“ uvedl náměstek primátora Jiří Martinák.

Proto chce radnice práci reklamovat. Tvrdí také, že zatím s restaurátorem nenašla společnou řeč. Z celkové částky, která činí 915 tisíc korun, dosud odborníkovi zaplatila třetinu.

„Vedeme nyní jednání s restaurátorem. Zbytek doplatíme, až vady odstraní a sošky opět dostane do stavu, který jsme očekávali. Věříme, že to budeme moci vyřešit mimosoudním jednáním. Jsme nyní v patové situaci a vyčkáváme,“ doplnil náměstek.

Restaurátor: Jsem profesionál, práci dám do pořádku

Restaurátor Jiří Látal namítá, že zprávu o vadách na jeho práci dostal až ve středu, tedy nemohl adekvátně reagovat na výtky olomoucké radnice.

„Není pravda, že bych nechtěl komunikovat. Naopak. Zprávu jsme obdržel ve středu a ve čtvrtek jsem hned odpověděl. Práce je velice odborně náročná a může se stát, že se odlupuje barva. Radnice vznesla oprávněné námitky. V nejbližší době se chystám do Olomouce, abych se na sošky podíval,“ vysvětlil Látal.

Doplnil také, že nápravu zjedná co nejdříve.

„Musím zjistit, jak se to stalo a dám práci do pořádku. V této situaci se musím chovat věcně a jako profesionál. Trochu mě ale mrzí, že jsem nemohl být přítomný na tiskové konferenci, kde radnice výhrady zveřejnila. Nemohl jsme se bránit a ani vysvětlit, jak k vadám mohlo dojít,“ podotkl Látal.

Původně radní uvažovali o vytvoření kopií sošek, jejich originály by pak uložili v depozitáři Vlastivědného muzea. Nakonec však od záměru upustili.