Olomoučané figurky v restaurované podobě na radniční věži neuvidí, nahradit by je tam totiž měly repliky. Originály chce vedení magistrátu umístit do depozitáře radnice.

Jak uvedl majitele firmy, která sponzorský dar poskytne, rozhodl se peníze na opravu věnovat poté, co město rekonstrukci sošek už asi tři roky odkládá.

„V Olomouci podnikám a rozhodl jsem se proto městu a jeho obyvatelům něco vrátit,“ řekl Josef Endl majitel společnosti Endl, která se zabývá provozováním herny a kasina.

Devětset tisíc korun podle náměstka primátora Jiřího Martináka (ODS) pokryje plně náklady na restaurování přibližně padesát let starých figurek a současně radnici dovolí vytvořit také jejich kopie.

Originály by magistrát chtěl ochránit od povětrnostních vlivů, které se podepsaly na jejich současném stavu, veřejnost by si je však měla mít možnost prohlédnout ve veřejně přístupném depozitáři.

„Současná podoba olomouckého orloje vznikla v době, ve které vznikla. Dnes je však už dokumentem své éry a orloj by proto měl vypadat důstojně a ne jako ruina. Vnímám to také i z toho pohledu, že se díky zrestaurovaným figurkám vylepší obraz celého města spíše než orloje samotného,“ poznamenal sponzor opravy Josef Endl.

Záměr opravit figurky na orloji v roce 2005 vzešel z iniciativy hodináře Karla Schustera, jehož rodina se o hodinový stroj orloje stará už od války. Kvůli nedostatku peněz však magistrát od restaurování upustilo.

I přesto, že město už v minulosti soutěž na restaurátora vyhlásila, bude ji teď muset zopakovat.

„Novou soutěž vyhlásíme pravděpodobně po novém roce,“ potvrdil Jan Weiss z odboru správy olomoucké radnice.